„O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego”

Autor: 
Izabela Mieczkowska
md_6641_a(a).jpg
Papier dusznicki.jpg
PLAKAT WYSTAWY.jpg

Dnia 7 lipca odbył się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wernisaż wystawy zatytułowanej „O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego”.
Papier czerpany w XVI-wiecznym dusznickim młynie papierniczym już wieki temu zyskał miano wiecznotrwałego… Jaka była receptura na tak wyjątkowy papier? Jak pozyskiwano surowce do jego produkcji? Z jakimi problemami borykali się dawnej papiernicy? Na te i inne pytania związane z dawnym kunsztem papierniczym odpowiedź znajdziemy na wystawie w muzeum. Możemy podziwiać tu przepiękną kolekcję dusznickich ręcznie czerpanych papierów; wśród nich również takie pochodzące z XVI wieku, będącego początkiem funkcjonowania tutejszej manufaktury. Atutem wielu z nich są widoczne w przeźroczu znaki wodne – to umieszczony prawie na każdym arkuszu św. Piotr – na wystawie zobaczymy jak znaki te ewoluowały na przestrzeni wieków oraz jak wykorzystywane były w historycznych dokumentach.
Ekspozycja przybliża też postać szmaciarza, tudzież gałganiarza, czyli zawodowego zbieracza szmat, z których dawniej produkowano papier.
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz czerpania papieru techniką powstałą w średniowiecznej Italii – z historycznego surowca – przetworzonych szmat. Badania nad dusznickim papierem czerpanym zostały przeprowadzone przez Weronikę Liszewską, prof. dr hab. z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wydania: