Co w Radkowie?

Autor: 
Mirosław Awiżeń
01radkow04.jpg
01radkow05.jpg
01radkow06.jpg

Jest końcówka marca 2024 roku. Tuż przed wyborami samorządowymi. Ale my nie o samych wyborach ale o stanie Gminy na dzień dzisiejszy.
Na objazd Gminy udaję się z burmistrzem p. Janem Bednarczykiem. Oczywiście, z uwagi na rozpiętość tematów ograniczamy się do faktów „tu i teraz”.

* Swoją wędrówkę rozpoczynamy od budowy hali sportowej przy ul. Jagielońskiej. (FOTO). To duży obiekt budowany za ok. 14 mln zł.
Przy tej ulicy po drugiej stronie powstaje piękne osiedle domów jednorodzinnych. Oczywiście z pełną infrastrukturą techniczną (wodociągi, kanalizacja) a także oświetleniem drogowym energooszczędnym.
* Kolejny etap to Zalew Radkowski. Po pierwsze i najważniejsze - woda w Zalewie... pierwszorzędnej jakości. Jak mówi p. Burmistrz: Zalew Rakowski uruchomiony dla mieszkańców i przyjezdnych już na początku czerwca br. Końcówka prac to jeszcze ok. 2 mln zł na prace wykończeniowe (ostatni szlif). (FOTO)
* W Gminie są również pokłady wody doskonałej, a więc buduje się także hala produkcyjna do jej wykorzystania. Nazwa wody to „Radkowianka”. Jest to inicjatywa prywatna ale z dużą pomocą organizacyjną i przychylnością Gminy. (FOTO). Tuż obok budowy są obiekty Browaru.
* Ulica Łąkowa – teren przekształcony w planie zagospodarowania pod usługi turystyczne i mieszkaniowe. Projektowana kanalizacja i wodociągi. (FOTO)
* Kierunek na Karłów: No i już (!!!) przejeżdżamy drogą nr 387 nad tym urwiskiem. Jeszcze tylko ostatnie prace i położenie asfaltu. (FOTO).
* Jesteśmy w Karłowie. Zajeżdżamy pod już stojącą nowiutką siedzibą GOPR-u. Gmina nieodpłatnie przekazała grunt z pełną infrastrukturą o wartości 250 tys. zł.
* „Kamiennym Traktem” dojeżdżamy do ujęcia głębinowego wody dla Karłowa (FOTO). Już na dziesiątki lat nie będzie kłopotów z dostępem do wody. Karłów może się spokojnie w tym zakresie rozwijać. Zresztą też i Pasterka, bo tu również powstało ujęcie wody. Wydajność 7,0 m³/godz. w Karłowie, natomiast w Pasterce 4,0m³/godz. Głębokość studni głębinowych nie byle jakie - to wielkości rzędu ponad 300 m. Jak mówi p. Burmistrz - jeszcze niedawno woda była na głębokości stu, stu kilkudziesięciu metrów.
* Na chwilkę wróciliśmy do Radkowa - popatrz - skierowuje moją uwagę Burmistrz - na ten mural (FOTO1). A to było tak: mural wygrało Sołectwo Ścinawka Górna - ale tam nie było warunków, więc postanowili, że podarują ten, wygrany mural Radkowowi. No i jest.
* Tłumaczów - i znów ujęcie wody (głębinowe). I znów niezależność Tłumaczowa od kaprysów przyrody. A może już nie od „kaprysów” ale od nieubłaganej wizji pustynnienia (FOTO). Ta technika mnie po prostu oszałamia.
* Wszędzie dojeżdżamy dobrymi, asfaltowymi drogami gminnymi. Nawet do takich zaułków, gdzie znajdują się te ujęcia wody. Jak mówi p. Burmistrz: przez ostatnie 15 lat wybudowaliśmy ok. 150 km utwardzanych dróg gminnych.
* Ścinawka Średnia: odkupiliśmy od Sióstr Zakonnych ten obiekt (FOTO1). Po co? Aby utworzyć w nim Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla naszych mieszkańców w potrzebie (w miarę wolnych miejsc także i spoza Gminy). Będzie tu ok. 20 mieszkań na pobyt stały, miejsce na pobyt dzienny, a także miejsca na warsztaty w ramach „Opieki Wytchnieniowej”. Zakończenie prac adaptacyjnych planujemy w 2025 roku a całość prac zmieścić w kwocie 5,5 mln zł.
* W trakcie kanalizacji są ul. Chrobrego i Leśna w Ścinawce Średniej - koszt niebagatelny bo 3,5 mln zł.
* Kończymy dzisiejszy objazd Gminy znów - ujęcie wody w Ratnie Górnym i zbiornik retencyjny na 50 m3 a wydajność ujęcia 49 m3/godz. To ujęcie zapewni wodę dla Ratna i Ścinawek.(FOTO)
Aż muszę podsumować: WODA to życie. I gmina Radków ma to życie. Nie ma tu żadnej pompatyczności. Ileż jest gmin, które „już cierpią” na brak wody, które już z wolna pustoszeją, obumierają z tego właśnie powodu. Gmina Radków ma jej dostateczną ilość nawet na trzy, cztery razy więcej mieszkańców i na dziesiątki lat, bo żeby cieszyć się pięknem krajobrazu, wysokim standardem życia, możliwością rozwoju, trzeba mieć dostępną wodę, trzeba mieć sieć dróg. Mirosław Awiżeń

Wydania: