Wieści z Gminy Nowa Ruda – cz. III

01-PAMIĘCI KAZIMIERZA JACUKOWICZA 1.jpg
03-PAMIĘCI KAZIMIERZA JACUKOWICZA 3.jpg
02-PAMIĘCI KAZIMIERZA JACUKOWICZA 2.jpg
04-PAMIĘCI KAZIMIERZA JACUKOWICZA 4.jpg
05-PAMIĘCI KAZIMIERZA JACUKOWICZA Leon Jacukowicz.jpg
07-5 LAT KGW KOSZYN 2.jpg
06-5 LAT KGW KOSZYN 1.jpg

PAMIĘCI KAZIMIERZA JACUKOWICZA
W sobotę, 27 kwietnia br. odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika pamięci Kazimierza Jacukowicza, zasłużonego kolejarza, budowniczego kolei polskich, jednego z pierwszych polskich mieszkańców powojennych Ludwikowic Kł. Pamiątkowy kamień, którego fundatorką jest córka Ida, zlokalizowany jest przy ulicy K. Jacukowicza. Stoi tuż przy obiekcie noclegowym Leona Jacukowicza, pomysłodawcy wydarzenia.
Na scenie, obok Pana Leona, muzyka, brata Kazimierza, wystąpiła młodzież ze szkoły podstawowej w Ludwikowicach Kł. i KGW Jugowianki. Goście wysłuchali koncertów, a także mogli wziąć udział w warsztatach wikliniarskich czy ćwiczeniach na batucie.
Kazimierz Jacukowicz urodził się w 1924 r. na Wileńszczyźnie. W 1946 r. pracował w Ludwikowicach Kł. jako dyżurny ruchu. Był jednym z pierwszych polskich mieszkańców w powojennej historii wsi. W latach 1963-1967 był wicedyrektorem Centralnego Zarządu Ruchu Kolejowego, a w kolejnych dwóch latach – dyrektorem Centralnego Zarządu Utrzymania Kolei. Od 1963 do 1983 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Komunikacji. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, autorem lub współautorem projektów przebudowy węzła w Poznaniu, Białymstoku, Olsztynie, obwodnicy węzła w Poznaniu oraz rozbudowy stacji i łącznic w Katowicach. Uczestniczył w wielu inwestycjach kolejowych, m.in. elektryfikacji linii kolejowych, budowy Centralnej Magistrali Kolejowej, czy dworca PKP Warszawa Centralna.
Kazimierz Jacukowicz odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komendorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, odznaczeniem Zasłużony Kolejarz. Zmarł w Warszawie w 2010 r.
Leon Jacukowicz, inicjator wydarzenia odsłonięcia obelisku oraz nadania w 2017 r. nazwy ulicy w Ludwikowicach Kł. imieniem swojego brata, jest kompozytorem, tekściarzem, animatorem kultury, właścicielem Agencji Artystycznej Słoneczne Rytmy. Muzyka i śpiew są jego największą pasją. Z założonym przez siebie zespołem zagrał niezliczoną ilość koncertów, m.in. na Białorusi, w Czechach, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Autor piosenek o charakterze lokalnym, o Ludwikowicach Kł., Włodzickiej Górze, czy Górach Sowich. Pan Leon prowadzi obiekt noclegowy w Ludwikowicach Kł. przy ul. K. Jacukowicza 1. Można tam zakupić płytę i śpiewnik z oryginalnymi piosenkami.

5 LAT KGW KOSZYN
29 kwietnia 2024 r. Koło Gospodyń Wiejskich Koszynianki z Koszyna obchodziły uroczyście pięciolecie swojej działalności. Po Mszy Świętej w intencji Koła, zaproszeni goście świętowali w pobliskiej świetlicy. Wśród zaproszonych Gości znaleźli się: Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska, Zastępca Wójta Gminy Nowa Ruda Anna Zawiślak, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Gabriela Buczek-Rogińska, proboszcz parafii w Bożkowie Tomasz Nuckowski, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Bożkowie, Kół Gospodyń Wiejskich z Bożkowa, Czerwieńczyc, Dzikowca, Woliborza, Przygórza, Jugowa, Świerków, Krajanowa, Klubów Seniora.
Koszyn - jest górną częścią wsi Bożków, liczącą obecnie 392 mieszkańców. Od 2008 r. stanowi odrębne sołectwo. Pierwszymi powojennymi osadnikami byli górale zagórzańscy z Mszany Dolnej i okolic oraz grupa repatriantów z Francji, która zasiedliła osiedle domków górniczych. Większość mieszkańców zatrudniona była w pobliskiej kopalni. W 1946r. w Koszynie otwarta została restauracja ,,Zakopianka". Pod koniec lat czterdziestych we wsi powstała Kapela Ludowa ,,Nad potokiem", która na festiwalu folklorystycznym w Warszawie zdobyła ll miejsce. W latach siedemdziesiątych w lokalu po dawnej restauracji ,,Zakopianka" powstał Klub Rolnika. Mieszkańcy w różnym przedziale wiekowym uczestniczyli w organizowanych tam wydarzeniach, występach, odczytach. Osoby starsze chętnie przesiadywały w klubie przy filiżance kawy czy herbaty, mile spędzając czas. Pierwszym sołtysem był pierwszy Polak, który zamieszkał w Koszynie, Jan Paszeka. Sołtysami po utworzeniu sołectwa od 2008 r. byli: Zbigniew Węglarz i Waldemar Wójtowicz oraz obecna sołtys Agnieszka Ożóg.
Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w Koszynie działało w latach 1979-1988. Przewodniczącą była Anna Wisła, a od 1985 r. - Ewa Wiśniewska. W ramach koła działał zespół muzyczny Koszynianie, który występował na różnych wydarzeniach. W 1986 i 1987 r. otrzymał on wyróżnienie na przeglądzie zespołów amatorskich WAZA w Wałbrzychu.
Koło Gospodyń Wiejskich Koszynianki zostało założone 29 kwietnia 2019 r. Wówczas grupa trzynastu osób: Agnieszka Ożóg (przewodnicząca Koła), Barbara Kubat, Danuta Gołaś, Anna Worek, Grażyna Biernat, Krystyna Szwedziuk, Genowefa Śmietanka, Krystyna Wodzinowska, Stanisława Lubas, Teresa Konrad, Stanisława Chorągwicka, Elżbieta Śiwka, Alicja Szybka, zrzeszyła się i zawiązała społeczną organizację mieszkańców osady Koszyn pod nazwą "Koszynianki - Cudowianki KGW". Połączyła je miłość do miejsca, ludzi, tradycji i polskiej kultury. Kołu w ich strojach przewodzi kolor czerwony. Mają własną maskotkę "Cudowiankę", która jest ich wizytówką.
Koło wystąpiło po raz pierwszy na scenie podczas festiwalu "Pierogowe Love" w Jugowie, przy akompaniamencie Piotra Bodzka. Zespół prowadzony jest wokalnie przez Renatę i Mirosława Kozik. Występy często uświetniają "Mali Bożkowiacy", prowadzeni pod kierunkiem Sabiny Szybki.
Angażują się w plecenie wianków świętojańskich, pieczenie ziemniaka, andrzejki, mikołajki. Robią dżemy, pieką ciasta i lepią pierogi. Na początku wszystko odbywało się w ich prywatnych domach. Od czasu wybudowania świetlicy w 2023 r. wyrabiają ponad tysiąc pierogów na lipcowe jugowskie święto. Wykonują palmy, potrawy i ozdoby na wystawę stołów wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Za wieniec dożynkowy w kształcie serca Koszynianki otrzymały w ubiegłym roku nagrodę specjalną - wyjazd do wód termalnych w Lądku-Zdroju.
W świetlicy Koszynianki przygotowują uroczystą Wieczernicę Pieśni i Poezji Patriotycznej z udziałem gości i mieszkańców, Dzień Kobiet, karaoke i tańce. Biorą udział w Orszaku Trzech Króli w Jugowie, a także mają udział w działalności charytatywnej na rzecz chorych dzieci. Panie prowadzą kronikę, która w 2021 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie "Kronikarki", organizowanym przez Centrum Archiwistyki Społecznej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
"W naszym kole czujemy się jak w licznej, wspaniałej rodzinie" - podkreślały podczas uroczystości Koszynianki.
Wójt Adrianna Mierzejewska, w imieniu mieszkańców Gminy Nowa Ruda, składa Kołu Gospodyń Wiejskich Koszynianki najserdeczniejsze życzenia, kolejnych pięknych Jubileuszy, wielu sukcesów, dobrego zdrowia, radości i satysfakcji z wykonywanej funkcji oraz uznania i społecznego szacunku.