20. Festiwal Klubu Młodego Odkrywcy w Międzylesiu – wielkie święto nauki

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
06.jpg
05.jpg

26 kwietnia w Samorządowej Szkole Podstawowej w Międzylesiu odbył się 20. Festiwal Nauki. Ponad 60 uczniów i absolwentów szkoły przygotowało łącznie 11 stanowisk naukowych. Pokazali swoim gościom, jak działają zmysły, wulkany, roboty i prąd elektryczny. Były warsztaty z robienia masek i udzielania pierwszej pomocy.
Festiwal Nauki organizowany jest przez Klub Młodego Odkrywcy, który działa w szkole od 2002 roku i od samego początku prowadzony jest przez nauczyciela fizyki Władysława Broszko. Na wydarzenie do Międzylesia – jak co roku – przyjechali uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych z Domaszkowa i Wilkanowa. Wśród gości specjalnych pojawili się: burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie Tomasz Korczak oraz dr Anna Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej – koordynatorka współpracy regionalnej programu Klub Młodego Odkrywcy.
Kluby Młodego Odkrywcy (KMO) to otwarta sieć edukacyjna, koordynowana i rozwijana od kilkunastu lat przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem KMO jest umożliwienie dzieciom i młodzieży rozwijania umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Kotlina Kłodzka jest kolebką sieci KMO – tu powstały pierwsze kluby. Dziś w Polsce działa ich niemal 1000, a międzynarodowa sieć Klubów Młodego Odkrywcy obejmuje Gruzję, Armenię, Ukrainę, Rumunię i Etiopię.
Dwudziesta edycja Festiwalu Nauki w Międzylesiu to powód do prawdziwego świętowania: trwałość sieci jest imponująca, a wpływ Klubów na lokalne społeczności – niezastąpiony! Centrum Nauki Kopernik obchodziło ten jubileusz razem z organizatorami – podczas Festiwalu zaprezentowało pokaz „Naukowe świętowanie” oraz warsztaty o świetle.
Dodatkowo uczestnicy festiwalu mogli przetestować wystawę „O matmo!”, najnowszą mobilną ekspozycję Centrum Nauki Kopernik. Powstała w ramach programu „Nauka dla Ciebie” wystawa umożliwia samodzielne eksperymentowanie, dzięki któremu można zrozumieć sens i logikę podstawowych działań matematycznych, poznać je i polubić. Wprawiając w ruch obrotowe figury, można zobaczyć, jak powstają bryły. Matematyczne łamigłówki są okazją do treningu wyobraźni przestrzennej, kojarzenia faktów i abstrakcyjnego myślenia. Wystawa „O matmo!” wpisuje się w misję przyświecającą programowi Klubu Młodego Odkrywcy, której celem jest poznawanie przez dzieci i młodzież świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie. Od lat partnerem KMO w realizacji tej idei jest Centrum Nauki Kopernik. Jego działania programowe obejmują nie tylko popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi, ale także aktywne rozwijanie sieci społeczności uczących się, włączanie i integrowanie różnorodnych grup, zachęcanie do wzmacniania sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.
Inf. Eliza Trzęślewicz