Archiwalne: Ciekawostki historyczne

Nieformalna grupa młodzieży ‘Detektywi Przeszłości’, którą tworzy młodzież w wieku 16-19 lat, na co dzień uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, obrała nowy cel. Po sukcesie poprzedniego projektu „Stary Wielisław, wieś z historią w tle”, który w dniu 30 maja br. zdobył nagrodę roku Gminy Kłodzko Rununculus Penitecillatus (popularny Jaskier), w kategorii Inicjatywa Roku-Produkt Roku, postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej kolejną wioskę i jej zabytki. Tym razem w centrum naszych zainteresowań znalazła się miejscowość Starków, koło Kłodzka.

Piszę do Was, hejterów, wściekłych na cały świat, sfrustowanych i biednych ludzi, którym brak przyjaciół i poczucia bezpieczeństwa.
Piszę też do Was Panie i Panowie Dziennikarze, którzy nie wiedzą co to są grzechy języka a z taką łatwością przychodzi Wam nadużywanie i przekręcanie cudzych wypowiedzi, co nie tylko jest okrucieństwem wobec tych ludzi ale też często opłacaną posługą.

16 fotografów Kłodzkiego Klubu Fotograficznego zaprezentowało swoje prace na wystawie na zamku w Nowym Mieście nad Metują w Czechach. Ekspozycja nosi tytuł „Sezon’15” i jest częścią rokrocznej imprezy „česko – polské fotografické léto”. Jej wernisaż odbył się w sobotę, 1 sierpnia, i miał charakter multimedialny, co ostatnimi czasy staje się coraz bardziej modne na wystawach fotograficznych. W jego trakcie wyświetlano dodatkowo klip wideo prezentujący cykl pod tytułem „Jestem chwilę” autorstwa Julity Pyki.

Autorzy zdjęć:
Paweł Baranowski
Zbigniew Baranowski
Maja Dzierżyńska

Na podstawie wyników głosowania zostanie wybranych 40 lokalizacji w Polsce, gdzie powstanie Podwórko NIVEA. Zgłoszone zostały dwie lokalizacje w Kłodzku. Jedną wskazał Urząd Miasta w Parku Strażackim, drugą Spółdzielnia Mieszkaniowa – przy ul. Wiosennej.
Głosować można od 1 kwietnia do końca maja br. Codziennie będzie można oddać jeden głos na swoją lokalizację. Na stronie www.nivea.pl/podworko można zapisać się do newslettera. Dzięki temu będzie się otrzymywać przypomnienia o głosowaniu. Na stronie można także zapoznać się ze szczegółami całej akcji.

Z konferencja prasowej burmistrza Kłodzka p. Michała Piszko i radnej Lucyny Świst z dn. 10.03.2015 r.
09.03. 2015 roku Burmistrz Miasta Kłodzka wypowiedział umowę dzierżawy Fortu Owcza Góra firmie Wadex S.A/Wadex Invest a w dniu następnym złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej na firmę Wadex Invest o m.in: uszkodzenie zabytku (związane z nielegalną wycinką drzew) oraz kradzież drewna z Fortu. Przypominamy: Spółka Wadex S.A. a później spółka córka Wadex Invest miały zbudować gondolę łączącą Twierdzę Główną z Fortem Owcza Góra.

bieg2.jpg

Koordynator lokalny projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM Jarosław Komorowski przypomniał skąd wzięło się pojęcie Żołnierzy Wyklętych... najbardziej cieszy fakt, że przybyło wielu młodych ludzi, byli także rodzice z dziećmi, całe rodziny...
Główną część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowił Bieg Tropem Wilczym. Ponad dwieście osób, w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych, ruszyło ulicami miasta, by po przeszło dwóch kilometrach trudnej trasy dobiec na metę znajdującą się w pobliżu czołgu na Twierdzy Kłodzkiej....

w4.jpg

Podczas XVII Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej - które w tym roku odbyły się w Kłodzku - jak zwykle podziwialiśmy pięknie udekorowane stoły z tradycyjnymi potrawami, wspaniałe palmy, baby, baranki... Oto kilka przykładów dostrzeżonych okiem (i utrwalonych aparatem) Eugeniusza Chaszczewskiego.

narty1.jpg

W sobotę 7 grudnia 2014 r. o godz. 11:00 oficjalnie otwarto sezon narciarski 2013/14 r. w Stacji Narciarskiej Spalona.

Dlaczego akurat Barbara jest patronką górników i to na dodatek kobiecą (według górniczych wierzeń kobieta pod ziemią przynosi pecha) przeczytacie poniżej. Legenda głosi, że tuż po tym, jak Barbara została ścięta przez ojca za to, że przeszła na chrześcijaństwo, raził go piorun. Święta Barbara została patronką wszystkich narażonych na wybuchy pracowników oraz górników.

Oświadczenie 1

Michał Piszko Radny Rady Miejskiej w Kłodzku
Kłodzko, 1 lipca 2013 r.
OŚWIADCZENIE
Dotyczy: Uchwały Rady Miejskiej w Kłodzku z dnia 27 czerwca 2013 roku w sprawie o wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej w Kłodzku
Szanowni Państwo!
Mieszkańcy Kłodzka!