Archiwalne: Bieżące wydanie

ZAPRASZAMY – PROSIMY CZYTAĆ BIEŻĄCE WYDANIE

01wywiad.jpg

1. Jak spędza Pan czas poza pracą, jakie są Pana osobiste pasje i zainteresowania? Jak wpływają one na Pana pracę jako wojewody?
* Jestem osobą rodzinną i wolny czas uwielbiam spędzać z żoną i córką np. na wspólnych wyjściach w góry, do kawiarni lub po prostu na pogaduchach. Poza tym w wolnych chwilach oddaję się swojej pasji tj. grze na gitarze klasycznej oraz ostatnio także elektrycznej. Wyrosłem muzycznie z "krainy łagodności" ale i Kaczmarskiego, więc i śpiewam dla siebie i znajomych.

ZAPRASZAMY – PROSIMY CZYTAĆ BIEŻĄCE WYDANIE

03.jpg

Antykwariat „POD ARKADAMI"
Kłodzko, ul. Wojska Polskiego 11
To już 30 lat działalności
pp. Lucyny i Zdzisława Kuców
.
Czynny:
pn. - pt. w godz. 10.00 - 14.00, sob. 10.00 – 13.00.
Zawsze warto odwiedzić ten antykwariat.
Gratulujemy jubileuszu
i życzymy następnych ... lat funkcjonowania
.

ZAPRASZAMY – PROSIMY CZYTAĆ BIEŻĄCE WYDANIE

01polanica05.jpg

Zanim – jak zwykle – wybraliśmy się na objazd „inwestycyjny” po Polanicy-Zdroju z burmistrzem Mateuszem Jellinem chwilkę przy dobrej kawie porozmawialiśmy sobie, a raczej ja przepytałem się o parę rzeczy.

- Jaki jest budżet Gminy na ten rok?
- Na początku zatwierdzony na 104 mln zł, ale już teraz „urasta” do 128-130 milionów. Spora część tych środków to źródła zewnętrzne: korzystamy z dofinansowań czy to z Ministerstwa Sportu i Kultury, z dotacji rządowych, unijnych, funduszy norweskich, ze środków współpracy polsko-czeskiej ... skąd się tylko da.

0003Bez nazwy 1.jpg

Podczas uroczystej 70. sesji Rady Miejskiej w Kłodzku, która odbyła się w czwartek 28 marca br., burmistrz Michał Piszko i przewodnicząca Rady Miejskiej Kłodzka, Elżbieta Żytyńska, wręczyli dyplomy i statuetki Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka, czterem osobom: Zofii Mirskiej, Krystynie Oniszczuk-Awiżeń, Mirosławowi Awiżeń i Tomaszowi Duszyńskiemu. Przyznanie tych tytułów jest wyrazem uznania dla pracy i wkładu osób wyróżnionych w życie społeczne i kulturalne miasta. Uhonorowani, to ludzie pióra: poetka, historyczka, dziennikarz i pisarz.

01-chandler.jpg

Na podsumowanie wakacji „Czytania dla fabuły” klasyka. Jednak nie tyle chodzi tutaj o samą fabułę, ile o specyficzne związane z nią wyliczenie. Jednak po kolei. Regularnie w piątki, co tydzień, w paśmie porannym jednej z rozgłośni radiowych profesor Ryszard Koziołek w ramach swoich felietonów rekomendował czytanie książek Raymonda Chandlera. Czyli wakacyjne klimaty w pełni. Warto zauważyć, że w tym samym tygodniu przed budynkiem, w którym profesor pracuje (rektorat UŚl) toczył się Tydzień Nudy w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. Zbieg okoliczności? No cóż, to na inną rozmowę.

01szczupak.jpg

Laponię możemy podzielić na trzy części. Pierwsza – to pasjonująca Laponia Zachodnia ze stokami narciarskimi, druga – egzotyczna Północna z kopulastymi wzgórzami i reniferami oraz trzecia – Wschodnia, która nikogo nie pociąga, gdzie tylko są bagna i komary! I to właśnie w tej części rozgrywa się akcja niesamowitej książki fińskiego autora Juhani Karila „Polowanie na małego szczupaka”.

04a.jpg

W ubiegłym roku udostępniono turystom do zwiedzania w Bystrzycy Kłodzkiej trasę turystyczną, powstałą w podziemiach dawnego XIX-wiecznego browaru i więzienia. Nową atrakcją w tych podziemiach jest uroczyście otwarta 31 lipca br. wystawa pt. „Kuźnia / Schmiede”, przypominająca historię miejskiej kuźni, działającej w Bystrzycy Kłodzkiej od około połowy XVII wieku do lat 60. XX w. Jest to wystawa planszowa przygotowana w wersji dwujęzycznej: polsko-niemieckiej. Jej organizatorzy, to: Janusz Kobryń oraz Heribert Wolf.