Kupcy kłodzcy pod ścianą czyli na czym polega zarządzanie miastem?

Autor: 
Maciej Awiżeń

Mieszkańcy, przedsiębiorcy zarządzają swoimi portfelami sami i nie należy im się do tego wtrącać. Jednakże zgodnie z zasadą pomocniczości * – tam gdzie sobie nie potrafią poradzić sami, wkracza władza publiczna. W naszym wypadku samorządowa. Wiadomo, że taka pomoc dotyczy m.in. bezpieczeństwa (także p. powodziowego), szkół, porządku, promocji turystycznej etc. Tymczasem zdarzają się sytuacje,
w których władza samorządowa musi pomóc mieszkańcom (podatnikom). Takie załamanie rynku przechodzą obecnie lokalni przedsiębiorcy przy pojawieniu się dużego supermarketu (Galerii). O ile większość z kupujących jest zadowolona o tyle kupcy cierpią a wpływy do budżetu maleją.
Obowiązkiem gospodarza miasta jest zabezpieczenie podatników (z których miasto żyło wiele lat), choćby poprzez wsparcie ulgami podatkowymi i możliwość przebranżowienia. Realne uruchomienie turystyczne twierdzy i centrum miasta spowodowałoby, że turyści wypełniliby lukę mieszkańców, którzy pojechali na zakupy do galerii. W oczywisty sposób turysta schodzący z twierdzy nie jest zainteresowany jazdą do supermarketu gdy podobny ma w swoim mieście.
Czy Kłodzko to robi? Czy pomaga? Otóż jeszcze dobija. Podczas gdy niektórzy już splajtowali a pozostali zastanawiają się co robić - Burmistrz dał ultimatum by wykupili lokale za horrendalne sumy, bo jeśli nie wykupią to ich jedyne miejsce pracy pójdzie na przetarg.
Cóż za empatia i cóż za krótkowzroczność. Rozumiem, że brakuje pieniędzy, bo wydane są na bilbordy, tablice świetlne, zatrudnienie „swoich” ludzi ale to nie jest droga ani do uratowania budżetu ani do uratowania kupiectwa w Kłodzku (czyli też wpływów z podatków). Tak to zamiast rozsądnie pomagać – władza przeszkadza. Czy o to chodzi?

* „Zasada pomocniczości - inaczej zasada subsydiarności. To jeden z kluczowych elementów programowych współczesnej katolickiej nauki społecznej dotyczącej sfery państwowej. Sprowadza się on do poglądu, który głosi że obowiązkiem społeczności jest wspomaganie jej części składowych w naturalnym rozwoju. Istotnym założeniem jest zakres tej pomocy: społeczność nie może ingerować w sprawy, z którymi poszczególne jednostki są w stanie poradzić sobie same, a jedynie tam gdzie pomoc jest niezbędna.” (ulubione źródło wielu – Wikipedia ;-)

Wydania: