Krótki wywiad z grupą KODERÓW z Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej. Członkowie KOD Kłodzko o swojej grupie

Autor: 
Agata Zasępa
kod.jpg

- Dlaczego stworzyliśmy w Kłodzku grupę Komitetu Obrony Demokracji?
- Kilkoro z nas trafiło na Facebooku na Dolnośląską grupę KODu i uznaliśmy, że trzeba podjąć działania także u nas
na Ziemi Kłodzkiej. Mieliśmy dość nocnych posiedzeń sejmu i jego dziwnych głosowań.
- Pierwsze spotkanie?
- Już było w Warszawie i we Wrocławiu po pierwszych manifestacjach, gdy umówiliśmy się, że 14 stycznia 2016 spotkamy się w „realu”. Przybyło 18 osób.
- Pierwsze działanie?
- Już na pierwszym zebraniu zdecydowaliśmy o zorganizowaniu pikiety w dniu 23.01.2016. Informacja na faceboku, trochę ulotek, informacja w prasie i na spotkanie pod ratuszem w Kłodzku przyszło ponad 120 osób. Była ochrona policji i kontrmanifestanci. Był mróz, nasz pierwszy baner, hasła i uśmiechy przy rozdawaniu naklejek z napisem: KOD – Komitet Obrony Demokracji.
- Kim są członkowie grupy, z jakich środowisk się wywodzą?
- Najpierw wymienimy miejscowości: Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Szczytna, Bystrzyca, Międzylesie, Kamieńczyk, również inne mniejsze miejscowości. Zawody? Najróżniejsze: terapeuta uzależnień, pracownik produkcji, rolnik, emeryt, nauczyciel, wolne zawody… Podobno sympatyzuje z nami jakiś ksiądz.
- Jakie cele wyznacza sobie lokalna grupa KODu?
- Jako Polacy jesteśmy społecznie zbyt mało aktywni. Często nasza aktywność ogranicza się do zapisu na papierze przy realizacji projektów. Wielu ludzi nie uczestniczy nawet w wyborach.
Marzymy o większej aktywności społecznej mieszkańców naszego regionu. Planujemy organizować kolejne spotkania edukacyjne, imprezy kulturalne. Będziemy reagować na łamanie prawa.
Zapraszamy na nasze spotkania w każdy pierwszy wtorek miesiąca (najbliższy to 5 lipca) o godz. 18 (Pub Przy Młynie w Kłodzku).
Można też skontaktować się pocztą elektroniczną: adres e-mailowy kod.klodzko@gmail.com

Wydania: