Wieści z Biblioteki w Gminie Kłodzko
* PRZYSTANEK KULTURY Z KRYSTYNĄ ŚMIGIELSKĄ
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko powitała na czwartym przystanku kultury z książką panią Krystynę Śmigielską. Pani Krystyna przyjechała do biblioteki w Jaszkowej Górnej z okolic Wołowa. Pisze książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiedyś była bibliotekarką. Animatorka kultury, o czym przekonały się dzieci z Przedszkola Gminnego z Jaszkowej Dolnej.
- Nasz gość nie przyjechał sam. Towarzyszyła mu Tekla, przepiękna, wiekowa i porcelanowa lalka, o przygodach której można przeczytać w książkach pt. „Tekla” oraz „Tekla i płaczący braciszek”. Dzięki poczuciu humoru oraz pogodnemu usposobieniu naszego gościa, całe spotkanie przebiegło w bajkowej atmosferze ... – podkreśla dyrektor Mariola Huzar. Autorka przedstawiła swoją twórczość literacką, przygotowała też dla dzieci zadania wymagające pochwalenia się swoimi talentami. I tak powstał piękny portret Tekli. Były wspólne śpiewy i wspólne animacje.
* PRZYSTANEK KULTURY Z ŁADĄ PONIKOWSKĄ I MARTĄ ZILBERT
Na szóstym „Przystanku kultury z książką” w bibliotece w Starym Wielisławiu zatrzymały się autorki książek dla dzieci panie Łada Ponikowska i Marta Zilbert. Spotkanie rozpoczęła Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko wraz z miejscową bibliotekarką panią Ewą Włosek. Autorki na wstępie zaznaczyły, że ich książkowe historie opowiedziane są kocimi oczami. Pierwsza książka, to „Tajemnice Glacelli”, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło… Potem były „Czary Glacelli”, „Labirynt konwalii”, „Księga Pikotki”… Glacella jest kłodzką kocią czarodziejką, ale głównymi bohaterami książki jest kocie rodzeństwo, Fusia i Bury, czyli dzieci Glacelii. Kocięta przenoszą się w czasie w różne epoki, aby razem z czytelnikami odkrywać niezwykłe tajemnice Kłodzka. W opowieściach jest wiele elementów bajkowych, ale też i sporo faktów z historii Hrabstwa Kłodzkiego. Autorkom zależało bowiem, żeby ich książeczki nie tylko bawiły, ale miały też wartość edukacyjną. Cykl książek był tak inspirujący dla Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, że pojawił się kolejny pomysł na utworzenie „Kociej ścieżki turystycznej”.
* PRZYSTANEK KULTURY Z MAŁGORZATĄ ŻÓŁTASZEK
Do siódmego „Przystanku kultury z książką” w Żelaźnie, dojechała wrocławska pisarka książek dla dzieci, pani Małgorzata Żółtaszek. Publiczność wkroczyła do krainy pełnej niezwykłych przygód pod nazwą „Książko, książko otwórz się”. Program oparty o opowiadanie „Jak Anitce uciekły zabawki, bo nie chciała ich sprzątać” z książki „Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki”, zaangażował wszystkie dzieci do aktywności i realizacji scenariusza „na żywo”. Motywem przewodnim spotkania było zapoznanie dzieci ze ścieżką wydawniczą oraz wspólne stworzenie przedstawienia w oparciu o wybraną historię. Dzieci miały okazję sprawdzić się w roli aktorów, jak i osób zaangażowanych w tworzenie książki. Spotkanie zakończyła skoczna gimnastyka przy wesołej piosence oraz autografy, o które mocno zabiegali młodzi czytelnicy.
* NIE BYŁO ŻADNEJ NADZIEI!
Biblioteka Publiczna Gm. Kłodzko włączyła się do akcji „Żonkile w Twojej bibliotece”, której inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Akcja ma na celu uczczenie pamięci o ofiarach holocaustu. Z tej okazji, 19 kwietnia br. w Filii nr 1 w Krosnowicach odbyła się projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei”, udostępniona przez Muzeum POLIN. Film opowiada o powstaniu w getcie warszawskim. Po projekcji zapadła wymowna cisza. Aby uspokoić myśli i emocje, jedna z dziewcząt z MOS przeczytała wiersz Czesława Miłosza „Campo di Fiori”, który jest podsumowaniem akcji Żonkile w bibliotece w Krosnowicach.