Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej "Ave Verum" na kilkadziesiąt głosów

Autor: 
inf. M. Matusz
2K.jpg
3K.jpg

Koncert główny odbył się w Tłumaczowie, a muzyczna kropka nad „i” postawiona została w Wambierzycach... Weekend (7-8 października) upłynął na IV Sudeckich Dniach Muzyki Chóralnej. Tym razem z udziałem pięciu dolnośląskich zespołów. Muzyka rozbrzmiewała oczywiście w naszych świątyniach: kameralnym kościółku pw. św. Piotra i Pawła oraz w monumentalnej Bazylice WNMP.
Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej to doroczne spotkanie amatorskich chórów, przyjeżdżających na zaproszenie Renaty Klechy-Kozik, Mirosława Kozika i parafialnego Chóru „Laudate Dominum”. Za każdym razem w większości są to inni wykonawcy, co stałym bywalcom tego wydarzenia pozwala na delektowanie się muzyką, jak i poznawanie chóralnej mapy głównie Dolnego Śląska. Dla samych chórzystów jest to okazja do spotkania, integracji w środowisku, które odbywa się w świetlicy wiejskiej w Tłumaczowie po koncercie głównym.
W tym roku w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tłumaczowie wystąpiło pięć chórów, każdy z trzema utworami. Jako pierwszy zaprezentował się „Salve Regina” pod dyrekcją Małgorzaty Owczarczak. Amatorski chór obecnie liczy 28 osób i działa przy Parafii WNMP w Szczawnie-Zdroju. W tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności. W repertuarze ma: kolędy, pieśni pasyjne i patriotyczne, sięga też do spuścizny europejskich kompozytorów klasycznych.
W Tłumaczowie zaśpiewał: „Pani Angelicus” C. Casciolini, „Serc Królu” ks. Z. Piaseckiego oraz „Ave Maria”.
Chór „Veni Lumen” z Borka Strzelińskiego pod batutą Pawła Ożgi nagrał już trzy płyty, występował m.in. na Jasnej Górze, we Wrocławiu, w Warszawie, a w repertuarze ma utwory od średniowiecznego „Chorału gregoriańskiego” do współczesnych arcydzieł muzyki filmowej i chóralnej. W Tłumaczowie wystąpił z „Gdy klęczę przed tobą” w opracowaniu jasnogórskim, „Ubi Caritas” i „Misericordias Domini” Henryka J. Batora.
Jako trzeci wystąpił Zespół Kameralny z Wrocławia pod kierunkiem Natalii Lewandowskiej – grupa młoda tak pod względem działalności, jak i wieku chórzystów. Podczas SDMCh wystąpił po raz drugi. Tym razem ze swojego ambitnego repertuaru wybrał: „Veni, Veni, Emmanuel”, „Ave Maria” do muzyki ks. B. Kota.
Gościem czwartej edycji SDMCh był też Miejski Chór Mieszany „Lutnia” z Kłodzka pod dyrekcją Witolda Jurana – jeden z najstarszych w kraju i najdłużej działający chór na Dolnym Śląsku (od 1955 r.), wyróżniony m.in. Honorową Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wieloletnią pracę, a z okazji 60-lecia działalności – Honorową Od-znaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Tłumaczowie zaśpiewał: „Locus iste” A. Brucnera, „Modlitwę o pokój” N. Blachy i „Oferatorium” I. Reimanna.
Indywidualne występy zamknął gospodarz imprezy – parafialny Chór „Laudate Dominum” pod batutą Renaty Klechy-Kozik, działający od 2010 r., skupiający miłośników śpiewu chóralnego z Tłumaczowa, Włodowic oraz innych miejscowości. Swoim repertuarem, w którym ma pieśni liturgiczne i pasyjne, kolędy i in., uświetnia różne wydarzenia kulturalne, bierze udział w Kłodzkim Śpiewaniu Maryjnym, jest organizatorem SDMCh. Podczas czwartej edycji Dni zaśpiewał „Parce Domine” w opracowaniu F. Nowowiejskiego, „Cała Ziemio” – Psalm 98 do muzyki D. Kusza oraz „Różańcowa Pani” w opracowaniu P. Steligmana, w aranżacji N. Lewandowskiej. Ostatni utwór chór wykonał z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i pod dyrekcją N. Lewandowskiej. Natomiast cały koncert główny IV Sudeckich Spotkań Muzyki Chóralnej w Tłumaczowie zwieńczył utwór „Ave Verum” Edwarda Elgara w wykonaniu wszystkich chórzystów.
Dzień później SDMCh przeniosły się do wambierzyckiej Bazyliki. Tutaj w muzycznej oprawie Zespołu Kameralnego z Wrocławia odbyła się msza św., a po niej występ wraz z Chórem „Laudate Dominum”. W obecności pielgrzymów m.in. z Suchej Beskidzkiej, Warszawy i wielu innych wiernych postawiona została przysłowiowa kropka nad „i” czwartej edycji tego muzycznego wydarzenia.
Ta doroczna impreza to przede wszystkim dzielenie się muzyką chóralną przez jej pasjonatów i jednocześnie pokazanie, że nasze kościoły są znakomitymi salami koncertowymi. Od początku tej lokalnej inicjatywie sekunduje burmistrz Jan Bednarczyk: przeznacza środki, dziękuje, gratuluje i zaprasza na kolejne przedsięwzięcia kulturalne. Tym razem szczególną uwagę zwrócił na przypadający w przyszłym roku jubileusz 800-lecia Wambierzyc i planowane imprezy muzyczne. Po raz kolejny Sudeckim Dniom Muzyki Chóralnej patronował biskup Ignacy Dec, a wśród gości byli senator Aleksander Szwed i biskup pomocniczy Adam Bałabuch.
Cała inicjatywa zrodziła się dokładnie cztery lata temu. Za sprawą projektu, sfinansowanego przez Kłodzką Wstęgę Sudetów, zakupione zostały stroje i instrumenty dla Chóru „Laudate Dominum”, jak również odbyły się warsztaty, a na zakończenie – koncert, który dał początek Sudeckim Dniom Muzyki Chóralnej. Organizatorami ich czwartej edycji byli: Gmina Radków, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera, Sołectwo Tłumaczów, Stowarzyszenie Twórców Regionalnych Gminy Radków i Chór „Laudate Dominum” przy parafii we Włodowicach.

Wydania: