W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
d66.jpg
d67.jpg

*I po wyborach samorządowych…
Kampania wyborcza w Szczytnej i gminie skoncentrowała się głównie na upowszechnianiu ulotek przedstawiających tę lepszą stronę kandydatów, na wywieszaniu plakatów komitetów wyborczych, czasem banerów. Wynikało z nich to, co kandydaci chcieli żeby, wynikało. Ulotki promujące kandydatów trafiały zwykle do skrzynek pocztowych, czasem dochodziło do wizyty w domu wyborcy, odnotowano też rozdawanie kartek „oto ja” w kościele, ale nie w obecności księdza. Nowością była „stronka” na Facebooku: „Szczytna przed wyborami”, otwarta dla wszystkich; próbowano także nawiązać do zapomnianych już dawno spotkań przedwyborczych kandydatów z wyborcami, ale bez większego powodzenia. Jedyne takie spotkanie odbyło się w Złotnie. Uczestniczyło w nim kilku – mało – kandydatów do RP i RM, kilkoro mieszkańców, kandydat na burmistrza i p. K. Śliwińska, asystentka ministra M. Dworczyka. Drugie spotkanie miało się odbyć w Szczytnej, ale zostało odwołane. W rezultacie do Rady Powiatu kandydowało ze Szczytnej 6. osób, nikt się nie dostał. Do Rady Miasta było 26 kandydatów, osób z gminy – 8, 18 – z miasta; średnia wieku wszystkich 51,5 lat. W pięciu okręgach zarejestrowano po 1. kandydacie, w pozostałych – po dwóch, w jednym – 3. Wśród piętnastu nowych radnych jest dziesięcioro nowych, pięcioro „starych”; 6. kobiet, 9. mężczyzn. Ich średnia wieku wynosi 49, 6 lat – najmłodsza radna ma 34 lata, najstarszy radny – 78. Większość z nich dotąd nie interesowała się czynnie sprawami miasta i gminy, nie uczestniczyła w sesjach. Jak sobie poradzą, dokąd poprowadzą mieszkańców, którzy oddali na nich swój głos? Jedno jest pewne: lekko nie będzie, więc powodzenia.
* Święto Niepodległości.
Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaplanowano w Szczytnej na 3.dni. Przypominały udział w kołach zainteresowań. W każdym z wydarzeń uczestniczyła określona grupa, czasem jedna osoba – w kilku. Wśród wielu propozycji były takie, w których brały udział dzieci – „Konkurs poezji patriotycznej”; młodzież szkolna – „Konkurs Pieśni Patriotycznej”, Akademie okolicznościowe, Wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”; Msza Św.; turniej golfa, „5. Szczytniański Bieg Niepodległości”; śpiewanie pieśni patriotycznych. Wszystkie imprezy były dobrze przygotowane, chociaż obecność mieszkańców na nich nie porażała.
W 8. Turnieju Golfowym Texas Scramble pod patronatem Banku Spółdzielczego w Kłodzku wzięło udział około 30 zawodników z Polski i Czech. Hymn, narodowe flagi, kotyliony, wykonane przez seniorów ze Szczytnej i z Polanicy-Zdroju, przypominały o święcie. Natomiast drużynowy charakter turnieju sprzyjał integracji zawodników. Najlepszymi drużynami byli: Marcin Lemański i Zdenek Ćwik, Paweł Popiel i Bolesław Grybionko, Ryszard Hartman i Zdzisław Kowal.
Nowością w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości była, z inicjatywty Bractwa Rycerskiego, wspólna fotografia mieszkańców Szczytnej, którą wykonał Benedykt Basiuk.
* Festiwal Piosenki Młodzieżowej „Szczytniańska Jesień”
I pomyśleć, że pierwsi uczestnicy tego festiwalu mają obecnie po ponad dwadzieścia lat, a może i więcej. W tym roku wzięło w nim udział około 50 osób z szeroko pojętej okolicy, zarówno soliści, jak i duety, Uczestnicy startowali
w czterech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazja, szkoła średnia, dorośli. Uznanie komisji konkursowej i publiczności, którą stanowili głównie współuczestnicy, ich opiekunowie i bliscy, zdobyli przede wszystkim: Aleksandra Brzuskiewicz, Anna Błachut; Oliwia Walicka, Emilia Cichuta, Natalia Talar, Konrad Kozłowski; Dominika Mierzwa.
* Spotkanie jubileuszowe hodowców gołębi pocztowych.
W pierwszych dniach listopada miało miejsce spotkanie hodowców gołębi pocztowych zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, sekcja Szczytna. Obchodzono 35. rocznicę powstania PZHGP. Działalność szczytniańskiej sekcji, a także wyniki hodowców, przedstawił jej prezes Jan Janiec. Wyróżniono pucharami hodowców: M. Baszczyszyna, D. Kotfasa, Z. Jarosza, J. Jańca i W. Cymerkiewicza. Okolicznościowy upominek w postaci tablicy pamiątkowej wręczył hodowcom Sekcji wiceburmistrz Krzysztof Żak.
* Biesiada Poetycka po raz trzeci.
Tym razem spotkanie miłośników poezji związane było z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na prezentację i rozmowy o poezji patriotycznej zaprosiło do swojej siedziby Bractwo Rycerskie i Biblioteka Publiczna w osobie jej nowej p. dyrektor Aleksandry Mendychowskiej, która przygotowała propozycje wierszy z różnych epok literackich do wyboru. Uczestnicy spotkania mieli więc z czego wybierać, czytali także utwory ulubionych poetów przyniesione przez siebie, a Roma Sawicka zaprezentowała własne teksty. J. Kowalska i S. Włośniewski urozmaicili spotkanie solowymi występami wokalnymi. W dyskusji na temat patriotyzmu zwrócono uwagę na różne pojmowanie tego słowa, na bardzo indywidualne czasem wyrażanie patriotycznych postaw. Sporo uwagi poświęcono Julianowi Tuwimowi, a S. Włośniewski przybliżył w bardzo interesujący sposób sylwetkę i twórczość Kazimiery Iłłakowiczówny. Padła też propozycja następnego spotkania, które mogłoby być poświęcone poezji mówiącej o radosnej, zabawnej stronie życia. Sugestię wszyscy przyjęli z radością.
* Pierwsza sesja nowej RM w Szczytnej.
W sali posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Szczytna było dzisiaj tłoczniej niż zwykle, bowiem oprócz osób, które zwykle bywają na sesjach z obowiązku, prawie połowę sali zajęła tzw. publiczność, czyli mieszkańcy – zaproszeni goście, byli radni, znajomi nowych radnych. „Piętnastka”, która będzie przez kilka kolejnych lat kształtowała życie mieszkańców miasta i gminy to 10 nowych osób, które do tej pory niewiele interesowały się problemami związanymi z samorządnością, ale mają nadzieję, że zaznaczą w lokalnej społeczności swoją obecność i 5, które mają za sobą 2, 4, 5 i 6 kadencji. Po części oficjalnej sesji przystąpiono do wyboru przewodniczącego RM; zgłoszono dwoje kandydatów: Bednarek Martynę i Stanisława Czarnika. Przewagą jednego głosu przewodniczącym Rady został jej dotychczasowy zastępca – S. Czarnik. Także na stanowisko zastępcy zgłoszono dwie kandydatki: M. Bednarek i M. Basiuk-Świniańską; w pierwszym głosowaniu obie panie zdobyły po 7. głosów, w wyniku drugiego- zastępczynią Przewodniczącego została Martyna Bednarek. Po złożeniu ślubowania przez nowego burmistrza – Jerzego Króla i ustaleniu jego poborów, Przewodniczący RM ogłosił przerwę w sesji do 29. listopada.
W obsadzie najważniejszych stanowisk w UMiG nic się nie zmieniło; wiceburmistrzem nadal będzie Krzysztof Żak, sekretarzem Urzędu – Aneta Sitarz, skarbnikiem – Ewa Moskal.

Wydania: