Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1-Ekologiczna remiza w Jugowie.jpg
2-Pierogowe Love 1.jpg
3-Zwiedzaj z LOTem 2 Fot. Michał Adamczyk.jpg
4-BUFF 13. Bieg na Wielką Sowę 04.jpg
5-Mini Sowa Polsko-Czeski Bieg dla Dzieci 02.jpg

* Fotowoltaika na remizie
Gmina Nowa Ruda pozyskała 30 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na wymianę źródeł ciepła i montaż instalacji fotowoltaicznej na potrzeby remizy OSP Jugów. Wartość zadania, planowanego do realizacji jeszcze w tym roku, wynosi 60 tys. zł.

* Remont zapory w Dzikowcu
Trwają prace przy zaporze wodnej w Dzikowcu. Rewitalizacja zbiornika wodnego rozpoczęła się w ostatnich dniach. Teren będzie wyłączony z użytku i niedostępny do zakończenia prac w przyszłym roku.

* Przydomowe oczyszczalnie po raz trzeci
Adrianna Mierzejewska, wójt Gminy Nowa Ruda dziękuje Grzegorzowi Macko, wicemarszałkowi Województwa Dolnośląskiego oraz wszystkim członkom Zarządu Województwa Dolnośląskiego, za przyznanie dotacji w wysokości 3,3 mln zł na trzeci etap budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, tak ważnych dla środowiska i poprawy komfortu życia mieszkańców.

* Pierogowe Love
23 lipca br. w Gminie Nowa Ruda obyło się największe kulinarne święto regionu. W Jugowie na odwiedzających czekało kilka tysięcy pierogów z kaszą, serem, ziemniakami, owocami, bobem, grzybami i kapustą, a także ciasta i zupy, przygotowanych głównie przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW), ale nie tylko.
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zapewniło wiele dodatkowych atrakcji, szczególnie dla dzieci, a na scenie, oprócz wspaniałych KGW, gościł Radek Kopalko i Skład Nietradycyjny. Gwiazdą wieczoru był Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance. Zapraszamy znów za rok!

* Zwiedzaj z LOTem
24 lipca br. odbyła się piesza wycieczka pn. „Literackie Wzgórza Włodzickie”. Prowadził ją lokalny przewodnik Witold Telus. Udział był bezpłatny. Organizatorem wydarzenia była Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej, której członkiem jest Gmina Nowa Ruda. Wycieczki realizowane były w okresie wakacyjnym w ramach projektu „Aglomeracja Wałbrzyska – zagłębie atrakcji”, dofinansowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

* BUFF 13. Bieg na Wielką Sowę
W niedzielę, 7 sierpnia 2022 r. w Gminie Nowa Ruda odbył się najlepszy i najwyżej oceniany bieg alpejski w Polsce – BUFF 13. Bieg na Wielką Sowę. Prawie 400 osób zdecydowało się na pokonanie trasy wiodącej z Ludwikowic Kłodzkich na najwyższy szczyt Gór Sowich. W tym roku trasa miała prawie 9 km długości, z przewyższeniem ponad 500 m.
Organizatorzy co roku dokonują delikatnych zmian i korekt, dokładając nowe ścieżki lub rezygnując z tych, którymi biegniemy na szczyt od lat. Wszystko po to, aby trasa wciąż była atrakcyjna, wciąż stawiała nowe wyzwania i wciąż zaskakiwała. Od lat mamy też na trasie dwie premie górskie – w tym roku pierwsza z nich znajdowała się na półmetku (Przełęcz Sokola), a druga czekała pod schroniskiem „Orzeł”. Na pierwszej z nich nagrody finansowe fundowały WZK „Victoria” S.A., a na drugiej firma „Boxmet”. Oczywiście dla najlepszych zawodników i zawodniczki przewidziano nagrody finansowe i rzeczowe, we wszystkich kat. wiekowych. Głównym ich fundatorem był tytularny sponsor tegorocznego BNWS – marka Buff.
Na trasie znalazły się dwa punkty odżywcze, a na Wielkiej Sowie bufet-meta. Przy wieży widokowej każdy biegacz otrzymał pamiątkowy, upragniony medal.
Wracających ze szczytu zawodników zwoziły z Sokolca autobusy, a na boisku sportowym w Ludwikowicach Kł. podano ciepły posiłek i tradycyjnie, chleb ze smalcem. Całości dopełniła dekoracja i losowanie nagród. Organizatorami BNWS są Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.
Poziomowi organizacyjnemu od zawsze towarzyszy na Wielkiej Sowie poziom sportowy. Co roku biegną tu najlepsi polscy zawodnicy, a w niedzielę było oczywiście podobnie. Spodziewano się przede wszystkim walki między Sylwestrem Lepiarzem a Piotrem Jaśtalem i rewanżu za zakończone niedawno Mistrzostwa Polski w biegu alpejskim, na których Lepiarz wywalczył złoto. Na Wielkiej Sowie również okazał się najlepszy, pokonując dystans w znakomitym czasie i w znakomitym stylu. Warto dodać, że nie było to pierwsze zwycięstwo tego zawodnika w BNWS. Jaśtal przybiegł na drugiej pozycji, a trzeci był Patryk Bryłkowski.
W klasyfikacji open kobiet zwyciężyła Anna Ficner, powtarzając swój ubiegłoroczny sukces. Druga była Iwona Wicha, a trzecia Elżbieta Kowalewska.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęli zawodnicy teamu Służby Mundurowe (w składzie z Fic-ner i Jaśtalem), druga pozycja przypadła drużynie GLKS Marcinowice, a na trzecim miejscu uplasowali się Mad Runners.
W ramach BUFF 13. Biegu na Wielką Sowę rozegrano również Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegach górskich.
To nie koniec biegowych emocji w Górach Sowich i Gminie Nowa Ruda, bo jesień zapowiada się pod tym względem bardzo ciekawie i intensywnie: 11 listopada w Świerkach, na przepięknej i widokowej trasie poprowadzonej przez Wzgórza Włodzickie odbędzie się jubileuszowy 10. Górski Bieg Niepodległości, a 19 listopada organizatorzy zapraszają do Sokolca na kolejny Półmaraton Górski „Orzeł” oraz finał Ligi Biegów Górskich Attiq. Zapisy na oba te biegi już trwają. Więcej na stronie organizatora biegajwgorachsowich.pl

* POLSKO-CZESKI BIEG DLA DZIECI
6 sierpnia odbył się polsko-czeski bieg dla dzieci Mini Sowa. Na starcie stanęło kilkudziesięciu zawodników, rywalizujących w różnych kat. wiekowych. Bieg odbył się w ramach obchodów 30 lat współpracy polsko-czeskiej. Projekt „30 lat razem” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Wydania: