Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska
kaśka.jpg

MUZEUM
Muzeum Ziemi Kłodzkiej świętuje 60–lecie istnienia. Od lat ta kulturalna placówka dokumentuje starannie przeszłość i współczesność; wydając naukowe opracowania, organizując wystawy i warsztaty. W tym roku muzeum co miesiąc będzie zapraszać do siebie osoby zainteresowane dorobkiem placówki. Jak mówi dyrektor MZK Krzysztof Miszkiewicz – każde spotkanie w ramach cyklu „12 miesięcy – 12 wydarzeń” to wyjście naprzeciw wszystkim bywalcom muzeum oraz jego sympatykom. Gratulacje!
HYDROELEKTROWNIA
W Wójtowicach, gmina Bystrzyca Kłodzka odbyło się spotkanie społeczne, dotyczące pomysłu kontynuacji budowy hydroelektrowni w Młotach.
Mieszkańcy boją się, co z nimi będzie, gdy budowla ruszy. Czują żal, że nikt z nimi nie rozmawia, spychając ich na margines wydarzeń. Obecny na spotkaniu minister Michał Dworczyk wskazał, że w czerwcu, najpóźniej w lipcu tego roku, zapadnie decyzja odnośnie inwestycji w hydroelektrownię; zadanie ma prowadzić Polska Grupa Energetyczna. Minister wskazał na możliwość zaistnienia tzw. specustawy, która pojawia się m.in. przy wznoszeniu przez państwo ogromnych obiektów i dotyczy np. spraw wywłaszczeniowych i odszkodowawczych. Bez komentarza.
ZABYTKI
Polanica-Zdrój w trosce o zabytki, przygotowuje wnioski o wsparcie finansowe w ramach specjalnego rządowego programu, który rusza wiosną.
Jak mówi burmistrz miasta Mateusz Jellin, niektóre zabytki potrzebują renowacji, m.in. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny niezbędne jest wyremontowanie organów, którym zaszkodził kornik. Wokół budowli występuje problem ze schodami. Sama budowla pęka, bo skarpa, na której się znajduje, zaczęła „wędrować” – niezbędne są badania geologiczne i budowlane, by móc określić zakres robót, aby przeciwdziałać ewentualnemu dalszemu zagrożeniu. Sie porobiło.
PSZCZELARZ
W Starostwie Powiatowym, w Kłodzku wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka oraz sekretarz powiatu Grzegorz Gredys – spotkali się z przedstawicielami Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej im. Weroniki Kumko. Podsumowano współpracę i dokonania w roku 2022. Przypomnijmy, że na balkonie budynku starostwa znajduje się niewielka pasieka. Fiu, fiu.
PRZYSTANEK
W Polanicy-Zdroju już niebawem pojawi się kilka ekologicznych przystanków autobusowych. Osoby oczekujące na transport będą mogły delektować się estetycznie urządzonym miejscem, pełnym kwiatów i bylin. Na realizację tego niewątpliwie „eko” przedsięwzięcia, przeznaczone zostaną pieniądze pochodzące z programu Funduszy Norweskich, które przyznano kurortowi na znacznie szerszy projekt ekologiczny. Przystanki ekologiczne zostaną wyposażone w zbiorniki gromadzące wodę opadową, która z kolei zostanie wykorzystana do podlewania skwerów i zieleńców. Zostaną też uzbrojone w panele fotowoltaiczne, z których prąd pozwoli oświetlić dany przystanek, a także w ładowarki do telefonów mobilnych. O lala!
SMOG
Kryzys energetyczny widoczny jest w Kudowie-Zdroju – powrócił problem smogu – nad uzdrowiskiem unosi się chmura zanieczyszczeń i spalin.
Jak mówi burmistrz Anna Potoczna, bliskie położenie miasta przy granicy z Czechami spowodowało, że wielu mieszkańców zaopatrzyło się po drugiej stronie w węgiel brunatny, który jest tańszym i gorszej jakości paliwem od pozostałych. Bez komentarza.
JEŻE
Nadleśnictwo w Jugowie czynnie działa na rzecz ochrony jeży. Ssaki odgrywają istotną rolę w gospodarce leśnej, dlatego też trzeba więcej zaangażowania ze strony ludzi, aby populacja tych zwierząt nie uległa zmniejszeniu. Nadleśnictwo od lat przekonuje mieszkańców, że z jeżem należy kojarzyć wszystko, co okazuje się pożyteczne dla nich, stąd należy je chronić. Nic dodać, nic ująć.
TERMOMODERNIZACJA
Zakończyły się prace termomodernizacyjne w kudowskim szpitalu uzdrowiskowo-rehabilitacyjnym prowadzonym przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku.
Zostały wymienione źródła ciepła na ekologiczne, wymieniono oświetlenie na ledowe. Zainstalowano ponadto panele fotowoltaiczne – szpital zaoszczędzi na wydatkach energetycznych.
Wykorzystano 4,2 mln zł w postaci dofinansowania uzyskanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 1,4 mln zł środków własnych ZOZ-u. No, no, no.
PARTNER
Polanica-Zdrój wzbogaciła się o kolejne miasto partnerskie – tym razem jest to czeski Nachod.
Burmistrz Mateusz Jellin spotkał się ze starostą Nachodu Janem Birke’m, odebrał go, jako osobę operatywną i świetnie zorganizowaną, przy tym bardzo otwartą i rzeczową. Włodarz widzi dużą szansę współpracy i możliwości jej systematycznego poszerzania.
Polanica-Zdrój określiła płaszczyzny partnerstwa z Nachodem –gospodarka w każdej możliwej sferze, kultura, edukacja, sport, opieka społeczna i in. istotne dla rozwoju obu miast, w tym zaspokajanie potrzeb ich mieszkańców. Ho, ho.
RADIOWÓZ
Komisariat Policji w Bystrzycy Kłodzkiej otrzymał nowy radiowóz. W obecności burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy i burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka odbyło się przekazanie kluczyków do pojazdu marki KIA – kosztował ponad 160 tys. zł. Za wsparcie podziękował komendant powiatowy policji w Kłodzku nadkom. Tomasz Ociepa.
Komisariat obsługuje dwie gminy: bystrzycką i międzyleską. To ich samorządy oraz gminy wiejskiej Kłodzko zdecydowały o dołożeniu się finansowym do zakupu samochodu osobowego dla tej jednostki. Bez komentarza.
REMONT
W Bystrzycy Kłodzkiej trwają prace adaptacyjne w dawnym browarze i więzieniu. Miejsca te mają stać się atrakcją turystyczną, co wiąże się ze zwiększeniem ruchu pieszych. Miasto pozyskało fundusze z „Polskiego Ładu” na przebudowę pobliskich ulic, w kwocie 4 740 500 zł dofinansowania. Przewidziano m.in. przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Ulice zostaną wyłożone kostką granitową. Wow.
RENOWACJA
Kłodzki ratusz przejdzie gruntowny remont – bez niezbędnych prac koszty eksploatacji obiektu wciąż by rosły, do tego w przyszłości zwiększyłyby się nakłady na niezbędne roboty. Odsuwanie w czasie renowacji ratusza jest nieekonomiczne.
Jak mówi burmistrz miasta Michał Piszko, wartość przedsięwzięcia to ponad 20 milionów złotych, zaś sama wymiana stolarki okiennej, od której mają zacząć się zmiany termomodernizacyjne, została wyceniona na więcej jak 4 miliony złotych. Jeżeli miasto pozyska dotację rządową bądź środki z innych źródeł na zmniejszenie energochłonności tej budowli, przystąpi do prac. Bez komentarza.
KONFERENCJA
W Kłodzku odbyła się konferencja na temat roli samorządów i biznesu w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i okolic. Wzięli w niej udział m.in. posłowie i eksperci Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego z Warszawy – współorganizatora wydarzenia. Obecny na spotkaniu poseł PO Tomasz Siemoniak podsumował, że nie ma rozwoju bez bezpieczeństwa. Bez komentarza.
BANK
Szef Banku Centralnego Czech Ales Michl odwiedził Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i obejrzał wystawę pn. „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”. Gościa oprowadzali autorzy wystawy: Karolina Dyjas i Marcin Wyszyński. Wow.
RANKING
Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” ogłosił doroczny ranking szkół średnich. Bardzo dobrze, bo na 8 miejscu w województwie dolnośląskim uplasowało się Społeczne LO w Kłodzku – w kraju zajmuje 120. miejsce. Gratulacje!
ODDZIAŁ
W Specjalistycznym Centrum Medycznym im. św. Jana Pawła II S.A. w Polanicy-Zdroju brakuje lekarzy na oddziale wewnętrznym. O wstrzymaniu przyjęć na oddział szpital powiadomił z końcem grudnia ub.r. na swojej stronie internetowej. Tego samego dnia poinformował organ rejestrowy o takim kroku i o docelowym wygaszeniu funkcjonowania oddziału od dnia 1 stycznia 2023 roku. Bez komentarza.
OSKARŻENIE
Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 3 lat. Prokuratura Rejonowa w Kłodzku skierowała do sądu akt oskarżenia. Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – poinformowało Radio Wrocław. Chodzi o budowę budynku sędziowskiego na obiekcie biathlonowym na Jamrozowej Polanie. Burmistrz nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Radiu Wrocław powiedział, że sprawy nie komentuje i oczekuje na sądowe dokumenty. Bez komentarza.
SPOTKANIE
W Kłodzku ze swoimi sympatykami spotkali się posłowie Nowej Lewicy Marcin Kulasek, Dariusz Wieczorek i Marek Dyduch.
Odwiedzili miasto w ramach ogólnopolskiej kampanii spotkań informacyjnych – aby porozmawiać o ważnych sprawach dotyczących gospodarki, życia społecznego, służby zdrowia i wielu innych. Przedmiotem rozmów była też aktualna sytuacja polityczna w kraju, i szanse opozycji, wśród której znajduje się m.in. Nowa Lewica, na przejęcie władzy. Wow.

Wydania: