Mistrzowie Pięknego Czytania 2023 pod patronatem Wójta Gminy Kłodzko

Autor: 
inf. Mariola Huzar
5JM2023 (6).jpg
JM2023 (5).jpg

3 marca, w Filii Biblioteki Publicznej Gm. Kłodzko w Szalejowie Górnym odbyła się VI edycja otwartego konkursu „Mistrz pięknego czytania – Jaś i Małgosia” twórczości Agnieszki Urbańskiej. W przesłuchaniach udział wzięło 65 osób w 4 kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy nie było z nami autorki czytanych tekstów. W klasie pierwszej usłyszeliśmy odgłosy rozczarowania… Pani Agnieszka wystosowała okolicznościowy list, w którym była mowa o „Czarownicy w wielkim mieście”… Podziękowaniach za pochylenie się nad Jej tekstami, ich lekturę i interpretację… Życzenia o jasnej energii, bo jej nigdy nie za wiele… bo ona zawsze się przyda… Uskrzydli… Pocieszy… Rozśmieszy… Rozjaśni burość… Pogoni szarości…
Jury w składzie: Marta Zilbert – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Dominika Ferenc-Macherzyńska – dyrektor Zespołu Żłobków Gminy Kłodzko, Teresa Biel-Lutosławska – radna Gminy Kłodzko, Paweł Korab – teatrolog – cierpiało, miało dylematy, rozkminy, ale w końcu dogadało się i wyróżniło:
W klasie pierwszej: 1 m. i Statuetkę Jasia i Małgosi otrzymała Łucja Zwardoń ze Szkoły Podstawowej im. St. Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej za tekst z książki „Nie taki smok straszny”; 2 m. Hanna Jacukowicz ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku za fragment „Lilka zamiast Lilijki”; 3 m. Laura Kozak ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich za „Kapeć przyklapnięty i wielki świat”; wyróżnienie Marta Narowska ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach za „Czarownicę w wielkim mieście”.
O podsumowanie tej kategorii pokusiła się Marta Zilbert, bardzo mocno podkreślając zaangażowanie w czytanie, piękne interpretacje, a także zrozumienie tekstu.
W klasie drugiej : 1 m. wyczytał i Statuetkę Jasia i Małgosi otrzymał Bartosz Podkowski ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym za „Zwierzaczki z naszej paczki”; 2 m. Hanna Galus ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich za tekst „Jak Ociupinka został mistrzem świata”; 3 m. Wiktoria Kiełbasa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie za „Nie taki smok straszny”; wyróżnienie Julia Kachel ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za „Potwora z ulicy Pomidorowej”. Tę kategorię oceniła Teresa Biel-Lutosławska, doceniając wrażliwość i emocje podczas czytania, doskonałe przygotowanie uczestników przez opiekunów oraz niejednokrotnie akcenty aktorskie.
W klasie trzeciej: 1 m. wyczytała i Statuetkę Jasia i Małgosi otrzymała Alicja Pełyńska ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukator w Polanicy Zdroju za tekst „Nasze prosię gra na nosie”; 2 m. Maciej Sęk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym za „Wandzię Węszynos i szajkę gagatka”; 3 m. Alicja Dereń ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym za „Wandzię Węszynos i cienie w dolinie”; wyróżnienie Michał Bereziuk ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za fragment książki „O krześle, które dało nogę”. W tej kategorii wiekowej, analizy dokonał Paweł Korab zwracając uwagę na poprawność warsztatową, dykcję, stronę emocjonalną przekazu oraz płynność. Nie każdy spisał się na medal, ale ogólnie poziom czytań był wysoki.
W klasie czwartej: 1 m. wyczytała i Statuetkę Jasia i Małgosi otrzymała Lena Rycaj ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich za „Kowboju, witaj w Zdroju”; 2 m. Julia Łasówka ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za „Wandzia Węszynos i szajka gagatka”; 3 m. Artur Perełka ze Szkoły Podstawowej Reymonta w Kłodzku za „Rycerza na karuzeli”; wyróżnienie Marlena Humeńczuk ze Szkoły Podstawowej Reymonta w Kłodzku za „Rycerza na karuzeli”. Na zakończenie, ewaluacji czytań dokonała Dominika Ferenc-Macherzyńska będąc pod wrażeniem propagowania czytelnictwa w taki sposób. Podkreśliła, że każdy jest wygrany, bo wziął udział w konkursie, mierząc się ze swoimi słabościami i je pokonując.

Sponsorami finansowymi konkursu byli Zarząd Banku Spółdzielczego w Kłodzku oraz Spółka RAPMET w Kłodzku, za co serdecznie dziękują uczestnicy oraz Biblioteka Publiczna Gm. Kłodzko z/w Ołdrzychowicach Kłodzkich – Organizator.

Wydania: