POWIATOWY KONKURS KATYŃ GOLGOTA WSCHODU – ROZSTRZYGNIĘTY

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
001.jpg
007.jpg
008.jpg

6 marca 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku odbyła się VII edycja powiatowego konkursu „Katyń Golgota Wschodu”. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów z 13 szkół powiatu kłodzkiego w kategorii: szkoły podstawowe oraz szkoły średnie.
Zwycięskie miejsca przypadły:
Szkoły podstawowe: I m. Zuzanna Płaskonka z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu; II Krzysztof Andrzejczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Lądku Zdrój; III Lena Koziarzewska z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu; I wyróżnienie Adrian Bartoszuk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym; II Natan Kilian ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Bema w Bystrzycy Kłodzkiej
Szkoły średnie: I miejsce Amelia Felusiak z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku; II Bogdan Berger z Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój; III Natalia Chruściel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kł.; I wyróżnienie Bartosz Wędziński z Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój; II Wiktoria Osicka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
Pozostałe szkoły uczestniczące w konkursie to: Noworudzka Szkoła Techniczna, Dolnośląski Zespół Szkół w Bożkowie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące „Medical” w Kłodzku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. kpt. Stanisława Betleja w Kłodzku, Szkoła Podstawowa w ZSS w Kłodzku.
Konkursowi towarzyszyła wyjątkowa uroczystość posadzenia Dębu Pamięci, w ramach ogólnopolskiej akcji: „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Idea tej akcji to „ jeden dąb, jedno nazwisko z listy katyńskiej”.
Posadzony dąb ma na celu uczczenie pamięci ASP. Marcelego Kulikowskiego, strażnika więziennego w miejscowości Brzeżany (gdzie mieszkał) na terenie Galicji Wschodniej, który został zamordowany w Kijowie wiosną 1940 r. Jego Rodzina po zsyłce do Kazachstanu, osiedliła się po II wojnie światowej na terenie powiatu kłodzkiego, w miejscowości Radochów.
W uroczystości udział wzięła, licznie przybyła z różnych stron Polski, rodzina ofiary stalinowskiej zbrodni, na czele z wnukami: Marią Kalinowską, Wiesławem Siwcem oraz Jerzym Skrzypczakiem.
Całe przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem: Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Starosty Kłodzkiego.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele różnych instytucji i organizacji: dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku Marcin Klimaszewski oraz w-ce dyrektorzy Kamila Wyrwa oraz Tomasz Biernacik, kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie dr Tomasz Szczepański, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, dyrektor Delegatury Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu Małgorzata Sandecka, przedstawiciel IPN we Wrocławiu dr Krzysztof Łagojda, przedstawiciel Gimnazjum w Broumovie Milan Kulhanek, przedstawiciele Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska: prezes Teresa Gwara, wiceprezes Tomasz Strogulski oraz członek Stowarzyszenia Aleksandra Michalska, Muzeum Ziemi Kłodzkiej dyrektor Krzysztof Miszkiewicz oraz kustosz Joanna Jakubowicz, przedstawiciele Służby Więziennej Zakładu Karnego w Kłodzku major Radosław Majewski i porucznik Krzysztof Kuliniec, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kłodzku Anetta Witkowska oraz opiekunowie i uczniowie szkół.
Organizatorzy: Małgorzata Bąk oraz Adam Jezierski, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku #powiatklodzki #kłodzko

Wydania: