Spotkania DDKK

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
IMG_10.jpg
marzec.jpg

• Dobra książka
Czy dobra książka to taka, która ma porywającą fabułę i ciekawych bohaterów, czy taka, która zachwyca nas na poziomie językowym, czy też taka, dzięki której czegoś się dowiadujemy, uczymy?
Odpowiedzi na te pytania szukali Klubowicze z kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu 28 lutego 2023 roku. Wszyscy biorący udział w dyskusji stwierdzili, że trudno jednoznacznie określić cechy dobrej książki, ponieważ największe znaczenie mają subiektywne preferencje czytelników. Każdemu z nas inne tematy są bliskie, co innego nas interesuje, wzrusza. Treści, które przemawiają do naszej wyobraźni, zależą od indywidualnych przeżyć, doświadczeń i potrzeb. Jedna z Klubowiczek przedstawiła tezę, że dobrą książką jest taka, którą z chęcią przeczytałaby za sto lat. Dla Innej, dobra książka musi coś wnosić do życia, a po przeczytaniu pozostać długo w pamięci. Zdaniem kolejnej dobra książka to taka, która coś w nas porusza, która na nas wpływa, coś w nas zmienia, zmusza do myślenia.
A podsumowując – dobra jest ta książka, która podoba się czytelnikowi, a czytanie książek to przede wszystkim świetna i tania rozrywka i dobrze spędzony czas.

• O ulubionych adaptacjach filmowych
Tematem marcowego spotkania, które odbywało się tuż po wręczeniu Oskarów (16.03.2023), były nasze ulubione adaptacje filmowe książek. Oczywiście takich realizacji jest bardzo dużo, nawet w ostatnim roku powstało kilka filmów, że przywołamy tylko: „Na zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera czy „Filip” Michała Kwiecińskiego. My jednak przedstawiałyśmy swoje typy adaptacyjne zarówno w filmie polskim i światowym. Bardzo szybko okazało się, że w większości są to filmy z ub.w. i tak z filmów polskich: „Ziemia obiecana” i „Wesele” Andrzeja Wajdy, „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, „Chłopi” Jana Rybkowskiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. Ponadto obie realizacje „Lalki”, jedna filmowa Jerzego Hasa gdzie bardziej podobała nam się Beata Tyszkiewicz jako Izabela i druga – serial Ryszarda Bera, w którym był lepszy Wokulski – Jerzy Kamas i Rzecki – Bronisław Pawlik. Za bardzo interesujące uważamy dwa filmy Jerzego Hasa „Pamiętnik znaleziony w Saragossie” i „Sklepy cynamonowe”. Oczywiście nie obyło się bez dygresji czyli ciekawostek o filmach, które przygotowała Moderatorka. Dowiedzieliśmy się, że „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza jest jedyną polską powieścią, która doczekała się światowej ekranizacji. Miało to miejsce w roku 1922 we Włoszech, a kolejna była w Hollywood w 1951 roku. Z kolei film „Krzyżacy” Aleksandra Forda, który powstał w oparciu o sienkiewiczowską powieść obejrzało 32 miliony widzów. W kinie światowym naszymi typami są: „Przeminęło z wiatrem” Victora Fleminga, „Pożegnanie z Afryką” Sydneya Pollaka, „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppola, „Śniadanie u Tiffany’ego” Blake’a Edwardsa i „Lot nad Kukułczym gniazdem” Milosza Formana. Mimo, że frekwencja nie dopisała było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie.

Wydania: