W kilku zdaniach Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
IMG-6720.jpg
IMG-6721.jpg
IMG-6723.jpg
IMG-6726.jpg
IMG-6913.jpg

*W marcu jak... w aktywnym życiu.
Zieleniec, zima, TVN, aktywność przede wszystkim.
To był naprawdę zimowy dzień, z mrozem i powiewami śniegowego wiatru, ludzi, jak zwykle w Zieleńcu, dużo, ale niewątpliwą atrakcją okazała się możliwość bezpośredniego spotkania z ekipą TVN – obserwacja pracy ludzi zza ekranu, ale głównie zaprezentowanie swoich pasji, których grupa seniorów ze Szczytnej ma wiele. Jedną z nich jest chodzenie z kijkami. To w zimie też można chodzić z kijkami, dopytywał prowadzący program. - Chodzimy w każdą pogodę, mamy tu takie piękne tereny, a oprócz tego tańczymy, gotujemy, spotykamy się, żeby wspólnie robić to, co nas interesuje... Odpowiedź trochę zaskoczyła prowadzącego, a może tylko udawał, bo entuzjazm grupy ze Szczytnej był wyjątkowo szczery.

Odwołujemy zimę 2023,
Gdy jedni do ostatniego płatka śniegu wykorzystują zimowy czas, inni chcą, by jak najszybciej się skończył. Na dzień 5.marca zaplanowano w Szczytnej spotkanie mieszkańców pod tym właśnie hasłem przewodnim. Rozpoczęto je Biegiem „Wilczym Tropem”. Wzięło w nim udział około 140 osób, prawie połowa z nich to uczniowie SP im. Orła Białego w Szczytnej i Zespołu Szkół w Chocieszowie, pozostali to amatorzy biegów, rodziny, rodzice z dziećmi. Wszyscy dostali medale pamiątkowe, a potem wszyscy uczestniczyli w pozostałych atrakcjach tego dnia, którymi były gry i zabawy na lodzie – bez łyżew, ognisko, mecz hokejowy. Również Rada Rodziców SP przygotowała, jak zwykle, swoje atrakcje.
Zima nie bardzo reagowała na próby jej odwołania, może powtórka w pierwszy dzień wiosny będzie bardziej skuteczna.

„Działaj Lokalnie” dla siebie i innych.
Właśnie minęło 5 lat Programu Grantowego „Działaj Lokalnie”, któremu patronuje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku, Ośrodek „Działaj Lokalnie” Kłodzko. Swoją działalnością obejmuje: Kłodzko, Polanicę-Zdrój, Szczytną, Gminę Kłodzko i Duszniki-Zdrój. Wartość projektów zrealizowanych w latach 2018-2022 roku wyniosła 502.480.09 zł.
W gminie Szczytna zrealizowano w tym czasie około 15 projektów, w miejscowościach Szczytna, Chocieszów, Studzienno, Złotno, sam MOK w Szczytnej realizował 4 projekty. Spotkanie podsumowujące minione pięciolecie prowadził Damian Ślak, koordynator ODL.

Prace remontowe w gminie.
Dotyczą przede wszystkim dróg, których stan pozostawia wciąż jeszcze wiele do życzenia. W najbliższym czasie planuje się przebudowę ul. Pocztowej, Korczaka, ul. Kościelnej, parkingu przy ul. Szpitalnej, ul. Słonecznej. Wykonano już odwodnienie ul. Pocztowej; trwają prace przy udrażnianiu rowów przy drogach gminnych. Rozpoczęło się łatanie dziur na ul. Dojazdowej i Bobrownickiej, także na drogach gminnych w Niwie i Wolanach. Wymiana nawierzchni planowana jest na ul. Zacisze, Zamkowej i od ul. Leśnej do Bukowej, także odtworzenie przepustów.
Dokonano remontu kapitalnego mieszkań socjalnych przy ul. Wolności 49; w planie jest remont klatki schodowej.

Jest bezpiecznie?
W lutowej sesji Rady Miejskiej uczestniczyli przedstawiciele policji, mieli poinformować zebranych o stanie bezpieczeństwa w gminie i planach inwestycyjnych na rok 2023. Głos zabrał komendant powiatowy Policji. Okazuje się, że Szczytna jest miejscowością bezpieczną. Policjanci reagują na zgłoszenia dotyczące zakłócania porządku, ale nie zawsze sprawcę można zatrzymać. Narkotyki też na terenie gminy występują, nie na tyle jednak, byśmy się czuli zagrożeni. „Należy ulepszyć komunikację między policjantem a mieszkańcem” – stwierdził Komendant.
Wiemy, bo policjantów u nas jak na lekarstwo, w rewirze dyżury.
O pieszych patrolach nie ma co wspominać, bo opuszczenie samochodu i stanie przy nim, to chyba jednak nie jest pieszy patrol. Ale „gdy będą dodatkowe etaty, przypisane do gminy Szczytna, to będą”.
Gmina przekazała Policji działkę na budowę nowego posterunku, wspomaga finansowo, budowa rozpocznie się w bieżącym roku, a gdy już zostanie zakończona, dostaniemy 8 etatów policyjnych.
Szkoda, że pan Komendant nie zostawił nam raportu o stanie bezpieczeństwa, jak to robili jego poprzednicy. No cóż, pożyjemy, zobaczymy.

Pisanki do udekorowania rynku.
Spotkanie przedwielkanocne w mieście Česká Skalice w ramach projektu „Prijdete pobejt” było równie ciekawe jak poprzednie i całkowicie wypełnione świąteczną tematyką. Degustacja tradycyjnych potraw wielkanocnych, występy muzyczne i taneczne gospodarzy, no i dekorowanie pisanek. Najpierw robiły to dzieci z miasteczka, później my.
Wizyta zakończyła się zasłużonym obiadem, w czasie i po którym utrwalaliśmy nowe znajomości.

Wydania: