Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

CENTRUM
Lądek Zdrój ma w planach stworzenie centrum sportów wspinaczkowych jego zadaniem miałoby być uatrakcyjnienie kurortu. Ośrodek usytuowany by był powyżej nieczynnego basenu miejskiego. Obiekty do treningów znajdują się na terenie całej gminy. Ho, ho.
NIEWYBUCH
We wsi Laski, w gminie Złoty Stok, jeden z mieszkańców na terenie swojej nieruchomości odkrył pocisk artyleryjski oraz dwa granaty nasadkowe. Powiadomieni policjanci, którzy przybyli na miejsce zabezpieczyli niewybuchy do czasu przyjazdu saperów. Niewybuchy zneutralizowano na poligonie. Sie porobiło.
MONITOROWANIE
W Kłodzku systematycznie jest rozbudowywany system monitorowania miasta. Do inwestowania w ten rodzaj technologii dopinguje samorząd lokalny jej skuteczność m.in. w walce z wandalami. Jak mówi burmistrz Michał Piszko, w tym roku zostaną zainstalowane cztery dodatkowe kamery, które pomogą straży miejskiej w identyfikowaniu różnego rodzaju zagrożeń. Lokalizacja urządzeń odbywa się na wniosek komendanta SM. W kolejnych latach magistrat zamierza zainstalować monitoring w następnych newralgicznych miejscach. Wow.
BARIERA
Inwestycje drogowe prowadzone na obszarze Polanicy Zdroju mają na celu zniesienie barier architektonicznych, które uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym. Przeszkody na drogach w mieście nie należą do rzadkości. Jak wyjaśnia burmistrz Mateusz Jellin, do uzdrowiska z roku na rok przyjeżdża coraz więcej osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W Polanicy chcą przechodzić rehabilitację m.in. narządów ruchu i trzeba im w tym pomóc. Dlatego też krawężniki przy przejściach dla pieszych należy obniżyć do poziomu jezdni. Natomiast w budynkach użyteczności wspólnej stopniowo będą wprowadzane udogodnienia zezwalające na pokonywanie pięter; już jest zapowiedziany montaż windy osobowej w magistracie. Nic dodać, nic ująć.
OFERTA
W Kudowie Zdroju dłużnicy czynszowi mieszkań komunalnych lub socjalnych mogą odpracować kwoty należne właścicielowi nieruchomości, czyli gminie. Zachęca się do zgłaszania się do magistratu i uzgodnienia formy zajęcia. Niestety, jak dotąd zainteresowanie jest niemal żadne. Do wszystkich najemców niepłacących czynszu zostały wysłane wezwania do uregulowania należności. Na każdym została zawarta adnotacja o tym, że jest możliwość odpracowania długu. Gmina proponuje zatrudnienie w ramach umowy zlecenia przy utrzymaniu zieleni miejskiej czy sprzątaniu swoich obiektów. Burmistrz miasta Aneta Potoczna jest zaskoczona brakiem reakcji ze strony dłużników. W niektórych przypadkach zadłużenie wynosi kilka tysięcy złotych. Rekordziści mają do zapłacenia 15 tys. zł. Bez komentarza.
EKOPIKNIK
W Polanicy Zdroju, w parku Józefa odbył się – ekopiknik. Na uczestników imprezy ekologicznej, która przebiegała pod hasłem: „Zielono mi? Oj tak”, czekały propozycje artystyczne, warsztaty, podczas których można było zapoznać się z tajnikami sadzenia i pielęgnacji roślin. Miały
także miejsce pogadanki o tym, co zmienia się na korzyść w przyrodzie miasta. O lala.
LISTA
Twierdza Srebrna Góra pretenduje do listy UNESCO. W zbrojowni srebrnogórskiej twierdzy podpisano porozumienie o współpracy właścicieli i interesariuszy w temacie umieszczenia kandydatury Twierdzy Srebrna Góra na polskiej Liście Informacyjnej UNESCO. Jednocześnie byłoby to otwarcie drogi do wpisu na Listę Światową dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego. Aktualnie zawiera ona ponad 1150 wpisów. Jak mówi wójt Stoszowic Paweł Gancarz, pozytywna opinia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w odniesieniu do twierdzy, to nie tylko możliwość starania się o wpis na Listę UNESCO, ale także marka sama w sobie i tym samym rozpoznawalność na całym świecie. Życzymy powodzenia!
TURYSTYKA
Śnieżnicki Klub Biznesu gościł w polanickiej Villi Alexandra, by z właścicielami firm z branży turystycznej i pokrewnych porozmawiać o integracji środowiska, która wszystkim może przynieść korzyści. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Wysłuchano oferty szerokiej współpracy, mogącej zaowocować lepszym obłożeniem bazy i tym samym zwiększeniem obrotów, m.in. dzięki większemu otwarciu się na gości z Czech, wspólnemu uczestnictwu w targach i innych imprezach tematycznych. Później wypowiadać mogli się uczestnicy. Burmistrz miasta Mateusz Jellin zadeklarował współpracę ze Śnieżnickim Klubem Biznesu na obszarze promocji turystycznej miasta i subregionu Ziemi Kłodzkiej. Jak podkreślił, może z tego płynąć wiele korzyści dla wszystkich zainteresowanych. No, no, no.
MUZYKA
W Kłodzku na placu Miast Partnerskich rozbrzmiały dzieła mistrzów muzyki klasycznej, wszystko za sprawą koncertu w wykonaniu Musical Excellence Chamber Orchestra, zorganizowanego przez miasto oraz Kłodzki Ośrodek Kultury. Publiczność mogła wysłuchać utworów Mozarta, Straussa, Pachelbela w wakacyjnej aranżacji. Nie obyło się bez niespodzianek, gdy na scenie pojawił się burmistrz miasta Michał Piszko, dołączając do orkiestry podczas jednego z utworów. „Grając” na garnku i chochli nadał Marszowi Radetzkiego niepowtarzalny wydźwięk. Bez komentarza.
DESZCZÓWKA
W centrum Kłodzka powstają tzw. zielone rynsztoki – wzdłużne, uliczne wgłębienia, którymi płynie woda opadowa. Jak dotąd znajdowała ujście w studzienkach kanalizacyjnych, przedostając się nimi do rzeki, teraz ma być zatrzymana na dłużej. Susza i upały zdopingowały władze miasta do poszukania rozwiązania, które pozwoli na utrzymanie wilgoci w części staromiejskiej. Ulice Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej, których środkiem prowadzi wgłębienie zbierające deszczówkę, zostały wzbogacone o kilkanaście niecek wypełnionych ziemią i roślinnością – niczym gąbka, mają na jakiś czas zatrzymywać część opadówki. Bez komentarza.
SAMOCHÓD
Straż Miejska w Stroniu Śląskim niebawem wzbogaci się o samochód, którym łatwo będzie mogła poruszać się po górskich i podgórskich drogach gminy. Bez wątpienia nowy wóz poprawi operatywność strażników, którym nie jest łatwo dotrzeć do wielu miejsc. Jak wskazuje burmistrz Dariusz Chromiec, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym niektóre drogi na tym terenie są trudniejsze do pokonania. Bez komentarza.
STRAŻNICY
Wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur dba o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i gościom gminy. Chciałby, aby szybciej były podejmowane interwencje natury porządkowej, a także, by większą rolę odgrywała profilaktyka związana z przeciwdziałaniem zagrożeniom przestępczością, w tej materii edukowanie społeczeństwa przez osoby posiadające odpowiednie ku temu uprawnienia. W planach jest powołanie straży gminnej. Fiu, fiu.
ŚMIECI
W Lądku Zdroju i gminie sukcesywnie przybywa ogrodzonych i osłoniętych boksów na śmieci. Wyzwaniem pozostaje uchronienie miejsc publicznych przed ich degradacją. Niestety wciąż wielu mieszkańców zachowuje się nieodpowiedzialnie, wyrzucając śmieci nie tak, jak się
powinno to robić. Jak mówi burmistrz Roman Kaczmarczyk, przed określonym dniem można wielkie gabaryty przygotować do wywozu przez ekipę komunalną albo samemu dostarczyć na PSZOK. Niestety wybiera się rzekę, park bądź peryferia. Takie zachowania podrażają koszty obsługi gminnego systemu gospodarki śmieciowej. W opinii Burmistrza potrzebna jest współpraca wszystkich mieszkańców na rzecz zapobiegania tym fatalnym postępowaniom. Bez komentarza.
KANDYDAT
Zakończyły się negocjacje w sprawie paktu senackiego, w ramach którego największe partie opozycyjne wystawią wspólnych kandydatów do Senatu. Kandydatem opozycji na senatora w okręgu wyborczym nr 5 (powiat kłodzki, ząbkowicki i dzierżoniowski) został Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice i prezes dolnośląskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Bez komentarza.
HOTEL
W Marianówce otwarto hotel dla pszczół. To część projektu pn. „Bartnicy Sudetów”, który prowadziło Nadleśnictwo Międzylesie. W ramach projektu powstał także kolejny edukacyjny ogród, w którym obsadzone zostały nie tylko pszczoły, ale wszystkie owadzie zapylacze. Bez komentarza.
ŚWIĘTO
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju obchodziło 22 Święto Papieru. Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że musiano się zapisywać, aby móc obejrzeć muzealne wystawy. Święto Papieru to największa plenerowa atrakcja kulturalna organizowana przez Muzeum. Bez komentarza.
SPÓŁKA
Szykuje się zmiana w sposobie zarządzania Fortecznym Parkiem Kulturowym w Kłodzku. Park tworzą twierdza oraz fort na Owczej Górze, które znajdują się w strukturze Zakładu Administracji Mieszkaniami Gminnymi. O takiej podległości zdecydowano wiele lat temu. Burmistrz Michał Piszko zapowiada, że jeżeli pełnić będzie urząd w kolejnej kadencji, to wyłączy z ZAMG-u fortyfikacje. Jak mówi, doprowadzi do utworzenia spółki celowej, tylko i wyłącznie zajmującej się zarządzaniem twierdzą. Burmistrz już od dawna myślał o takim rozwiązaniu, jednak nie jest to możliwe do czasu całkowitej spłaty kredytu zaciągniętego na budowę krytej pływalni. Uwolnienie się z tej zależności pozwoli dokonać ruchu w kierunku utworzenia spółki tematycznej. Jeżeli Twierdza Kłodzko stanie się spółką, będzie mogła samodzielnie rozpocząć starania o dotacje z różnych źródeł. Tym samym zwiększy się zakres prac remontowych, konserwatorskich i udostępniających. Bez komentarza.
POMNIK
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej chce zlikwidowania pomnikowej pozostałości znajdującej się u zbiegu ulic Daszyńskiego i Kościuszki w Kłodzku. Burmistrz miasta Michał Piszko nie zamierza spełnić tego oczekiwania. Konsekwentnie zmierza w kierunku wykorzystania postumentu na stworzenie ogrodu, który uczyni tę część miasta bardziej proekologiczną i estetyczną. Bez komentarza.

Wydania: