Zaproszenie do MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
inf.wł.
plakat macierzyństwa.jpg
Cebula.jpg

Zapraszamy na wrześniowe spektakle w Teatrze RAZY DWA
Spektakle odbędą się na sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej
• 13 września 2023 r. godz. 18.00 „CEBULA” gościnnie zagra Teatr Nowy z Częstochowy
„Trudno mi nawet pomyśleć,
o czym myślę” – mówi główny bohater, który niczym tytułowa cebula, ma tyle warstw, że aż trudno dostać się do środka. Twórcy spektaklu jednak tego dokonują, sięgają do wnętrza osoby z niepełnosprawnością, nadają myślom kolory, nazywają uczucia. Docierają jednak dużo głębiej, przez ludzkie historie ukazując to, jak żyją rodziny osób z niepełnosprawnościami. Odczarowują schematy, łamią uprzedzenia, pokazują to, że świat ten ma rozmaite odcienie, tu nie ma miejsca na wyłącznie czerń i biel. Pomagają zrozumieć, szukają odpowiedzi i udzielają ich na pytania innych. Przede wszystkim mówią jednak o miłości. Bo tak naprawdę wystarczy po prostu kochać. A to bywa najtrudniejsze.”
Spektakl jest debiutancką produkcją Teatru Nowego w Częstochowie, który powołał do życia Paweł Bilski. Autorem scenariusza jest Łukasz Staniszewski – olsztyński dramatopisarz. Reżyserii „Cebuli” podjął się Marek Ślosarski, aktor filmowy i teatralny, a także reżyser teatralny, trzykrotny zdobywca Złotej Maski, na co dzień związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi.
Obsadę tworzą aktorzy: Paweł Bilski, aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni Krzysztof Berendt, aktorka i założycielka Teatru RAZY DWA w Bystrzycy Kłodzkiej Paulina Kajdanowicz, aktorka Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie Iwona Chołuj i założyciel Teatru Nowe Formy w Warszawie Radosław Jamroż.
Reżyseria: Marek Ślosarski
Obsada:
Paweł Bilski – Karol
Krzysztof Berendt – Paweł
Iwona Chołuj – Mama
Radosław Jamroż – Szymon
Paulina Kajdanowicz – Ewa

• 28 września 2023 r. godz. 18.00 „DO GÓRY NOGAMI – rzecz o macierzyństwie” najnowsza premiera Teatru RAZY DWA
Od pierwszego dnia zmienia się totalnie wszystko i przewraca się do góry nogami...zmieniają się smaki, gusta, wyostrzają smaki, występują wcześniej nieznane zachcianki. Zostaniesz mamą! I co teraz?
Macierzyństwo jest rzeczą piękną, ale
i trudną jednocześnie, a także nie ma recepty na nie. To jest nowa rola, do której nie da się przygotować. Nie ma skryptu na to „jak być dobrą mamą”, bo nie ma dwóch takich samych ciąż, nie ma dwóch takich samych porodów. Macierzyństwo to nieskończona droga oraz podróż w nieznane – nie wiesz co cię spotka. Każda kobieta stając się mamą idzie swoją drogą. A co podczas tej drogi może się wydarzyć?
Spektakl „Do góry nogami – rzecz o macierzyństwie” to zabawna, autentyczna ale
i szczera opowieść o macierzyństwie, z którą każdy może skonfrontować własne wyobrażenia i doświadczenia.
Scenariusz powstał na podstawie wypowiedzi 27 Mam z całej Polski, które podzieliły się historiami ze swojego macierzyństwa. Proces powstawania spektaklu trwał równe 9 miesięcy... Przypadek?
Czas trwania spektaklu: 60 minut.
Spektakl został dofinansowany z grantu Stowarzyszenie Odra-Niemen, ze środków programu NOWEFIO, przekazanych przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Prapremiera: 28.09.2023, godz. 18:00,
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury
w Bystrzycy Kłodzkiej.
Twórcy:
Ilustracje, animacje:
Barbara Pawłowska
Teksty piosenek, muzyka: Inka Music
Współprodukcja muzyczna:
Marcin Oliński
Obsada:
Adriana Krywulec, Ewelina Sowiak,
Paulina Kajdanowicz

Koncepcja, pomysł, reżyseria,
scenariusz:
Paulina Kajdanowicz

Wydania: