Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska
kaśka.jpg

OCZYSZCZALNIA
W związku z trwającą kontrolą związaną z wyeliminowaniem wycieków z przydomowych szamb, może wzrosnąć ilość dostarczanych ścieków do oczyszczalni w Polanicy Zdroju. Jak jednak zapewnia burmistrz miasta Mateusz Jellin, nie ma powodów do obaw, obiekt będzie w stanie podołać dodatkowym dostawom. Posiada sporą rezerwę przerobową, bo z taką myślą został zaprojektowany. Uff!
TEMATYCZNE
W gminie Międzylesie, mieszkańcy konsekwentnie wdrażają pomysły, których celem jest nadanie ich miejscom zamieszkania tematycznego charakteru. Pracują nad tym, aby stało się to wyraziste i czytelne także dla turystów. We wsi Goworów upamiętniono na przykład jej tkackie korzenie – została utworzona Goworowska Izba Tkactwa. Natomiast w Różance, jak sama nazwa wskazuje – wieś ubogacana jest nasadzeniami róż. Nic dodać, nic ująć.
FIZJOLOGIA
Bystrzyca zmaga się z problemem psich odchodów. Właściciele czworonogów nie poczuwają się do obowiązku uprzątnięcia po swoim pupilu. W wielu miejscach miasta czeka na spacerowiczów fizjologiczna niespodzianka. Mieszkańcy pretensje za taki stan rzeczy kierują do władz miejskich, obwiniają także strażników, policję. Burmistrz Renata Surma planuje powrót do zrealizowania pomysłu dotyczącego zaczipowania wszystkich psów na terenie miasta i gminy. Jak mówi, w sytuacji, gdy uda się odłowić psa puszczonego luzem, szybko trafi się do jego właściciela, który poniesie koszty posprzątania zabrudzonego miejsca, niezależnie od uregulowania nałożonego mandatu. No, no, no.
PARKING
W Kudowie Zdroju powstaje miejsce postojowe dla pojazdów na zapleczu magistratu, które będzie spełniać kryteria parkingu. Ma zapewnić większą ilość stanowisk. Samorząd miejski wygospodarował fundusze na to przedsięwzięcie. O lala.
PARK
W Polanicy Zdroju w Parku Zdrojowym przystąpiono do przebudowy alejek spacerowych. Prace prowadzone są w parkach: Szachowym, Józefa i Różaneczników. Niebawem rozpocznie się przebudowa głównego deptaka w parku centralnym.
W miejscu kostki betonowej znajdzie się kostka granitowa. Jak mówi burmistrz Mateusz Jellin, na całym obszarze pojawi się dużo więcej zieleni i kolejne fontanny. Ho, hoho.
PARTNER
Czeska Skalica, miasteczko położone w północnych Czechach, nad jeziorem Rozkosz, dołączyło do partnerów Kudowy Zdroju. Od uzdrowiska jest oddalone jedynie kilkanaście kilometrów. Wcześniej Czeska Skalica współpracowała już z miastem na kilku płaszczyznach. Burmistrz Aneta Potoczna i starosta Zuzana Jungwirthová podpisały umowę o bliższej współpracy między obydwoma miastami. Odnosi się to m.in. do wymiany kulturalnej, rekreacyjnej, edukacyjnej, sportowej, współdziałania jednostek strażackich, organizacji senioralnych i innych, które wyrażą taką wolę. Bez komentarza.
JUBILEUSZ
Park Narodowy Gór Stołowych ma 30 lat. Z okazji jubileuszu zorganizowano spotkanie w Teatrze Zdrojowym w Kudowie Zdroju. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń, przedstawicielki i przedstawiciele samorządów gmin znajdujących się w obrębie PNGS-u, instytucji kultury, oświaty oraz służb leśnych. Jednym z poruszanych tematów były wyzwania, przed jakimi stoi Park, m.in. tymi związanymi z postępującym procesem zmian klimatycznych. Gratulacje!
ELEKTROWNIA
Pierwsza w Polsce gminna elektrownia fotowoltaiczna, która stanęła w sąsiedztwie inkubatora przedsiębiorczości w Lądku Zdroju, osiąga zadowalające wyniki. Obiekt będzie sukcesywnie rozbudowywany, aby dostarczać większą ilość prądu na zaspokojenie lokalnych potrzeb.
Jak mówi burmistrz Roman Kaczmarczyk, ideą przedsięwzięcia jest zapewnienie samowystarczalności w zakresie produkcji i dostarczania energii w odniesieniu do obiektów publicznych, mieszkań, podmiotów gospodarczych na obszarze gminy. Wow.
OPŁATA
Polanica Zdrój w centrum miasta stawia wyłącznie na płatne parkingi. Burmistrz Mateusz Jellin wskazuje, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, gdyż porządkuje kwestię postoju pojazdów. Mieszkańcy mają możliwość wykupienia abonamentu rocznego, za który opłata wynosi 80 zł. Turyści i kuracjusze regulują należność według uchwalonej taryfy. Skończyły się sytuacje bezpłatnego blokowania miejsc przez okres trwania m.in. turnusu sanatoryjnego.
Jak podkreśla włodarz, mamy do czynienia z większą racjonalnością w wykorzystaniu miejsc parkingowych. W planach samorządu jest budowa czterech kolejnych dużych parkingów, gdzie również pojawią się parkomaty. Natomiast osoby zmotoryzowane, które chcą uniknąć taksy, muszą wypatrywać miejsc postojowych na peryferiach. Sie porobiło.
ZBIORNIK
Oficjalnie przekazano do użytku zbiornik przeciwpowodziowy w Boboszowie. To jedna z czterech inwestycji tego rodzaju w dorzeczu Nysy Kłodzkiej – ma uchronić przed wodnym kataklizmem mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. Wcześniej przekazano zbiornik w Roztokach na potoku Goworówka. W budowie znajdują się zbiorniki w Krosnowicach na Dunie oraz w Szalejowie Dolnym na Bystrzycy Dusznickiej. Bez komentarza.
MIÓD
W Gorzuchowie w gminie Kłodzko odbyła się „Miodowa Biesiada”. Wydarzenie zorganizowane przy współpracy Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko z sołectwem Gorzuchów, radą parafialną Ścinawki Dolnej, Zrzeszeniem Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej oraz Miodową Pasieką – przyciągnęło miłośników miodu. Były dyskusje o miodzie, można go było także skosztować, jak i innych produktów pszczelich. Nie zabrakło ludowej muzyki. Bez komentarza.
PODZIEMIA
6 i 7 października będzie można bezpłatnie zwiedzić dawne więzienie i browar znajdujące się w podziemiach starówki w Bystrzycy Kłodzkiej. Oficjalne otwarcie atrakcji turystycznej nastąpi 6 października. Gratulacje!
INWESTYCJA
Chcąc zaspokoić popyt na wodę pitną w sieci, a równocześnie podać lepszy jakościowo towar, gmina Stronie Śląskie myśli o zainwestowaniu w nowsze technologie. Jak wskazuje burmistrz Dariusz Chromiec, opady atmosferyczne są wystarczające, jeśli idzie o zapewnienie oczekiwanej wydajności ujęć wody. Jednakże czasem po intensywnych opadach woda zmienia kolor, co nie podoba się odbiorcom. Gmina zastanawia się nad wykonaniem ujęcia głębinowego, ale to wiąże się z poniesieniem większych nakładów, bo pod uwagę należy wziąć uzdatnianie pobieranej wody. Na razie dla zapewnienia nieprzerwanych dostaw wody pitnej podda się modernizacji wykorzystywane zbiorniki. W planie jest unowocześnienie ujęć w Siennej w związku z jej dynamicznym rozwojem, jako miejscowości turystyczno-rekreacyjnej. Bez komentarza.
DEPTAK
Władze Polanicy Zdroju niebawem opracują projekt dotyczący przebudowy odcinka deptaka w ciągu ulicy Zdrojowej – przestał spełniać swoją funkcję komunikacyjną, chodzi także o względy bezpieczeństwa osób z niego korzystających. Jak mówi burmistrz Mateusz Jellin, w sytuacji bardzo dużego ruchu pieszego np. opóźnia się dojazd służb ratunkowych. Przy okazji zagospodarowany zostanie także teren Małego Rynku. Bez komentarza.
GRZYBY
W Polanicy Zdroju mówiono o grzybach, wszystko za sprawą imprezy pn. „Grzybów-Zdroje”, którą wspólnie organizują Centrum Kultury i Promocji Teatr Zdrojowy oraz Nadleśnictwo „Zdroje”, przy współpracy z gminą polanicką. W parku Szachowym miłośnicy grzybów mogli wysłuchać m.in. pogadanki na temat grzybów, był konkurs na nalewkę grzybową. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Woliborzu przygotowały potrawy z grzybami w roli głównej. Wow.
STREFA
W Stoszowicach w gminie Stoszowice trwa budowa Strefy Aktywności Gospodarczej – obiekt zostanie oddany do użytku w tym roku. Strefa Aktywności Gospodarczej w Stoszowicach przyniesie dodatkowe możliwości rozwoju dla całej społeczności gminy. Inwestycja wpisuje się w długofalowe cele rozwoju gminy, a także przyczynia się do wzrostu gospodarczego całego regionu. Ho, ho.
KANDYDAT
Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur, lider powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego – kandyduje do Sejmu z ramienia koalicji Trzecia Droga. Wystartuje z drugiego miejsca na liście. O swoim starcie poinformował mieszkańców gminy na oficjalnym profilu na fb. Bez komentarza.
EDYCJA
Gmina Radków nie otrzymała pieniędzy w szóstej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład, która miała wesprzeć gminy dotknięte likwidacją PGR. Gmina wnioskowała o 5 milionów złotych na modernizację obiektów edukacyjnych oraz zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawce Średniej.
Burmistrz Jan Bednarczyk nie kryje rozżalenia, oświadczył, że zwróci się pisemnie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z żądaniem przedstawienia uzasadnienia tej decyzji oraz kryteriów, na podstawie których wniosek został odrzucony. Bez komentarza.
ROWER
W Lądku Zdroju w planach samorządu lokalnego jest wydłużenie jednej ze ścieżek rowerowych aż do granicy z Czechami. Burmistrz Roman Kaczmarczyk jest już po rozmowach z przedstawicielami czeskiego partnera, jeśli chodzi o połączenie singletracka z podobną trasą po jego stronie. Tym samym do rowerzystów skierowana zostałaby jeszcze ciekawsza oferta aktywnego wypoczynku na rowerach. Bez komentarza.

Wydania: