NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
01.jpg
02.jpg

4 września rozbrzmiał pierwszy dzwonek, nowego roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach zgromadzili się na apelu, gdzie zostali powitani i zapoznani z planami na nowy rok. Pan dyrektor- Mieczysław Kowalcze życzył wszystkim samych sukcesów i zaprosił zebranych na spotkanie z wychowawcami.
Szybko wkroczyliśmy w koło różnorodnych, szkolnych wydarzeń, bo już w piątek, 8 września, wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Dzień wcześniej uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną i omówioną przez panią Agnieszkę Czapowską-Lewandowską, która przedstawiła postać samej autorki oraz dzieło i jego tematykę. W jednej z sal lekcyjnych przygotowane zostały dekoracje wprowadzające w nastrój epoki pozytywizmu i izby szlacheckiego dworku. Uczennice i uczniowie klas V-VIII przedstawili scenkę z powieści ukazującą spotkanie Jana Bohatyrowicza i Justyny Orzelskiej oraz wspomnienia Marty, która z rozrzewnieniem opowiadała o swoich latach młodości i spotkaniach z Anzelmem. Scenka zawierała dialogi, była bardzo dynamicznie zaprezentowana, a w tle towarzyszyła muzyka z filmu „Nad Niemnem”. Każdy uczestnik wydarzenia mógł poczuć klimat dawnych czasów i przenieść się oczyma wyobraźni nad Niemen, który „wił” się pod stopami dziewcząt łapiących cięte kwiaty rzucane przez Justynę Orzelską.
Na pamiątkę udziału w spotkaniu z lekturą każdy uczeń otrzymał pieczęć wbitą w zeszyt do języka polskiego.
Dekoracjami, oprawą oraz przygotowaniem uczniów zajęły się Panie: Agnieszka Czapowska-Lewandowska i Anna Hnatów-Biela.

Wydania: