Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1-DOŻYNKI GMINY NOWA RUDA 2023 1.jpg
3DOTACJE DLA OSP.jpg
2-DOŻYNKI WIEJSKIE.jpg
4-DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.jpg
5-WINNICA DZIKOWIEC.jpg
7-MALI BOŻKOWIACY Z ZPIT ŚLĄSK.jpg
6-DZIEŃ KAWY.jpg

*DOŻYNKI GMINY NOWA RUDA 2023
Dożynki należą do najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego i posiadają cechy pełne znaczenia. Symboli nie zabrakło podczas Dożynek Gminy Nowa Ruda w Dzikowcu.
26 sierpnia 2023 r. podziwialiśmy dwanaście wspaniałych wieńców z dojrzałych kłosów zboża w kształcie korony, symbolizujących zwieńczenie całorocznej pracy rolnika.
Część oficjalną uroczystości rozpoczęła wójt Adrianna Mierzejewska, która otrzymała na swoje ręce chleb przekazany przez Starostów Dożynkowych – Monikę i Wojciecha Szewczyków, rolników z Dzikowca. Następnie odśpiewano hymn Polski.
Na scenie, poza Małymi Bożkowiakami, wystąpili Zespół Baciary, Kornelia Cieśla, Adam Bodzek, Wojciech Lubas z Koła Łowieckiego Knieja, a także Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora, które ośpiewały wieńce przygotowane przez KGW Dzikowiec, KGW Koszyn, KGW Bożków, KGW Czerwieńczyce, Sołectwo Nowa Wieś Kłodzka, KGW Wolibórz, KGW Jugów, Klub Seniora w Jugowie, KGW Sokolec, KGW Kulturalni, KGW Świerki, KGW Krajanów, Centrum Kształcenia Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie. W konkursach wyłoniono najpiękniejsze z wieńców, a także przyznano nagrody za najciekawiej udekorowane posesje.
Smaczne posiłki przygotowali: Stowarzyszenie Dzikowiec Łączy Pokolenia, KGW Dzikowiec, KGW Kulturalni, KGW Koszyn, KGW Jugów, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz Koło Łowieckie Diana i Knieja, które przygotowały stoiska z dziczyzną.
Na dożynkach można było zaopatrzyć się w smaczne lokalne napoje i produkty, m.in. kawę wypalaną w Ludwikowicach Kł., czy miód z Dzikowca.
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje wystawcom, sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego udanego wydarzenia.

*ŚPIEWANIE POD ORŁEM
2 września przy Schronisku Orzeł, w blasku zachodzącego słońca i skwierczącego ogniska na leśnej scenie wystąpili: Anieli, Gutek i Monotoni Primitivo. Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Schronisko Orzeł.

*DOŻYNKI WIEJSKIE
Wrzesień w Gminie Nowa Ruda obfituje w liczne wydarzenia wiejskie organizowane na terenie kilkunastu sołectw. Wójt Adrianna Mierzejewska gratuluje serdecznie organizacji dożynek i festynów sołtysom, radom sołeckim, radnym, stowarzyszeniom, kołom gospodyń wiejskich i druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych. Dożynki odbyły się w Bożkowie (miejscowość z najlepszymi gruntami rolniczymi – perełka w skali całej gminy), Czerwieńczycach, Nowej Wsi Kł., Sokolcu, Jugowie, Krajanowie i Woliborzu. Były nie tylko podziękowaniem dla rolników za całoroczną pracę, ale przyniosły wszystkim mieszkańcom wiele pozytywnych doznań i zabawę. Festyny na zakończenie wakacji odbyły się w Ludwikowicach Kł., Bartnicy, Świerkach, Włodowicach i Koszynie.

*NARODOWE CZYTANIE
Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie i Zespołu Szkół Nr 3 w Ludwikowicach Kł. uczestniczyła w 12. odsłonie Narodowego Czytania. Wydarzenia odbyły się we wrześniu w jugowskiej szkole i Galerii Ludwikowice.

*ŚLUBOWANIE I PASOWANIE
9 września w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ludwikowicach Kł. wstąpiło 13 członków. Wójt Adrianna Mierzejewska wręczyła legitymacje młodym adeptom ochotniczego pożarnictwa i wraz z prezesem Powiatowego Zarządu OSP Dariuszem Chojeckim oraz prezes OSP Teresą Bazałą przyjęła ślubowanie młodzieżówki.
Wójt gratuluje naczelnikowi Mariuszowi Domagalskiemu i wszystkim druhom OSP Ludwikowice Kł., a przede wszystkim Rodzicom – za zachęcenie młodzieży do działania oraz wzbudzenie w nich pasji do niesienia pomocy innym.

*DOTACJE DLA OSP
Gminne Ochotnicze Straże Pożarne z Bożkowa, Czerwieńczyc, Dzikowca Kłodzkiego, Jugowa, Ludwikowic Kłodzkich, Nowej Wsi Kłodzkiej, Sokolca i Woliborza otrzymały po 14-20 tys. dotacji w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych. Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (tzw. Mały Strażak).
Druhowie, którzy niejednokrotnie jako pierwsi udzielają pomocy we wszelkich zdarzeniach, wyposażają się m.in. w przecinarki do stali i betonu, węże strażackie, wentylatory oddymiające, specjalistyczne ubrania i inny sprzęt, niezbędny do działań strażackich.

*DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Z okazji Dnia Przedszkolaka, wójt Adrianna Mierzejewska składała najmłodszym życzenia i zaprosiła dzieci do sali zabaw „Bajkolandia” w Nowej Rudzie.
Na terenie gminy Nowa Ruda funkcjonują przedszkola w Jugowie, Ludwikowicach Kł., Woliborzu, Przygórzu, Bożkowie, Włodowicach i Dzikowcu. W Ludwikowicach Kł. działa także publiczny żłobek.
W Bożkowie od października będzie działał drugi publiczny żłobek, a dzieci z przedszkola rozpoczną zajęcia w nowo wybudowanym pięknym budynku.

*11. GÓRSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2023 r. przypada 104. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji mamy przyjemność zaprosić Państwa na 11. Górski Bieg Niepodległości.
Start biegu został zaplanowany na godzinę 11:00 przy świetlicy wiejskiej w Świerkach. Trasa przebiega przez piękny i niezwykle malowniczy teren. Poprowadzona jest przez rozległe polany, kręte wąskie pełne korzeni ścieżki, a przede wszystkim Wzgórza Włodzickie, których najwyższym szczytem jest Włodzicka Góra (757m n.p.m.), na którym znajduje się wyremontowana wieża z widokiem na cztery strony świata. Górski Bieg Niepodległości w Świerkach jest niezwykle lubianym i cenionym przez uczestników biegiem. Co roku panuje tu radosna, rodzinna atmosfera, a zarazem zacięta rywalizacja. Tradycyjnie, na każdego zawodnika będzie czekał bogaty bufet końcowy, domowe ciasta, ciepły posiłek oraz pamiątkowy medal. Do zobaczenia w Świerkach!
Więcej informacji na biegajwgorachsowich.pl

*WINNICA DZIKOWIEC
Na terenie gminy funkcjonuje nowa „Winnica Dzikowiec”. Niewielką uprawę liczącą ok. 500 sadzonek, doglądanych przez cały rok, prowadzi pan Sebastian Kaczyński. Produktem końcowym uprawy grona jest wino, które w tym roku po raz pierwszy można zakupić w pojedynczych sztukach. Panu Sebastianowi dziękujemy za możliwość oprowadzenia po winnicy, gratulujemy pasji i życzymy dobrych zbiorów!

*DZIEŃ KAWY
Świętując przypadający na 29 września Dzień Kawy, wójt Adrianna Mierzejewska składa najlepsze życzenia właścicielce Sowiogórskiej Palarni Kawy z Ludwikowic Kł. Pani Justyna Ziemianek wypala kawę, słynną już w całej Aglomeracji Wałbrzyskiej, która jest wyjątkowym produktem regionalnym. Życzymy dalszych sukcesów!

*MALI BOŻKOWIACY Z ZPIT ŚLĄSK
Wójt Adrianna Mierzejewska zaprosiła mieszkańców gminy Nowa Ruda na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który odbył się w Hali Stulecia we Wrocławiu. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje. Wyjątkowym punktem programu było pojawienie się na scenie „Małych Bożkowiaków”.
Młodzież, ubrana w piękne ludowe stroje, złożyła podziękowania Zespołowi „Śląsk” za niecodzienny występ. Wójt Adrianna Mierzejewska dziękowała natomiast Sabinie Szybce, do niedawna tańczącej w „Śląsku”. Obecnie pani Sabina swój talent i doświadczenie przekazuje „Małym Bożkowiakom” w ramach zajęć tanecznych odbywających się przy Zespole Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie.

Wydania: