Jesienne Promocje Książki Regionalnej

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
01.jpg
02.jpg
03.jpg

Z oferty 20 stoisk – autorów, wydawnictw, bibliotek, kłodzkiej twierdzy i kłodzkiego starostwa można było skorzystać w sobotnie popołudnie w Galerii Twierdza Kłodzko. 18 listopada 2023 roku zostały tam zorganizowane II Jesienne Promocje Książki Regionalnej „Zaczytani w okolicy”. Organizatorami imprezy byli: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku oraz CH Twierdza Kłodzko, a oprawę artystyczną zapewnili uczestnicy grup wokalnych i tanecznych z Kłodzkiego Ośrodka Kultury. Autorów i Czytelników przywitał burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
Po sukcesie ubiegłorocznej edycji imprezy nie trzeba było nikogo namawiać do wzięcia udziału w drugiej odsłonie spotkania promującego lokalną i regionalną literaturę, czytelnictwo, a także Ziemię Kłodzką. Ideą, która od początku przyświeca organizatorom jest pokazanie regionu kłodzkiego, jako miejsca, w którym dobrze tworzy się literaturę, ale też takiego, które może być świetnym tłem (a czasem i bohaterem) książkowych wydarzeń.
Poza uznanymi i nagradzanymi już twórcami, jak Tomasz Duszyński związany z Kłodzkiem dzięki swojemu retrocyklowi „Glatz”, gościem imprezy byli także debiutanci, jak kłodzczanin Bartłomiej Malinowski, którego pierwsza powieść osadzona w rodzinnym mieście pt. „Zatrzymaj się” ukazała się w tym roku.
W ramach imprezy reprezentowane były różnorodne gatunki literackie od bajek dla najmłodszych („Kudowiórka Zdrojówka i jej kilka psotek” Kamili Dynarowskiej czy„Tajemnicy Glacelli” Marty Zilbert i Łady Ponikowskiej), po poważne naukowe opracowania, jak choćby monografia historyczna pt.„Twierdza Kłodzko” dr. hab. Grzegorza Podrucznego.
Nie mogło zabraknąć również kryminałów, książek obyczajowych, historycznych, wspomnieniowych, ezoterycznych, opracowań regionalnych, opowiadań i oczywiście poezji.
Wśród autorów, którzy zechcieli spotkać się tego dnia z czytelnikami i porozmawiać o swoich książkach znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): Krystyna Oniszczuk Awiżeń, Mirosław Awiżeń, Artur Chabrowski, Tomasz Duszyński, Kamila Dynarowska, Zbigniew Franczukowski, Janusz Laska, Natalia Lewandowska, Bartłomiej Malinowski, Ina Nacht, Justyna Nawrocka, Zbigniew Piotrowicz, Łada Ponikowska, Magdalena Pośpiech, Ewa Zadora, Marta Zilbert.
Swoją działalność literacko-wydawniczą prezentowały również: Biblioteka Miasta i Gminy Radków, Biblioteka Gminy Kłodzko, Fundacja im. Tomasza Morusa, Wydawnictwo MAMIKO Apolonii Maliszewskiej, Wydawnictwo PRESS Zbigniewa Franczukowskiego, Twierdza Kłodzko i Starostwo Powiatowe w Kłodzku.
Oprócz rozmów z wystawcami, czyli w przeważającej mierze autorami książek, były występy młodych wokalistek ze studia piosenki Marka Morawskiego oraz tancerek flamenco prowadzonych przez Monikę Ziemińską (obie grupy działają w Kłodzkim Ośrodku Kultury), a także konkursy literacko-regionalne z cennymi nagrodami, które ufundowali: Douglas, Empik, Multikino i Powiat Kłodzki.
Imprezę prowadziły Marta Zilbert i Klaudia Lutosławska-Nowak z PiMBP w Kłodzku.
Wiele wskazuje na to, że Jesienne Promocje Książki Regionalnej „Zaczytani w okolicy” już na stałe znajdą się w kalendarzu imprez kulturalnych Kłodzka.

Wydania: