Stronie Śląskie - 19 luty 2024 r. - Rozmawiam z burmistrzem Dariuszem Chromcem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
03astronie-marzec3.jpg
02astronie-marzec2.jpg
01astronie-marzec1.jpg

Jako, że kończy się ta kadencja pierwsze moje pytanie jest oczywiste:
- Jak oceniasz tę upływającą kadencję?
- Dobrze. I to pomimo zawirowań zewnętrznych (covid, wojna w Ukrainie, perturbacje na linii rząd - samorząd) udało się nam zrealizować sporo inwestycji i zachować, a nawet wzmocnić dział - nazwałbym to socjalny - w naszej Gminie. Myślę, że naszym mieszkańcom żyje się lepiej. Oczywiście zwiększyliśmy jeszcze i ofertę wypoczynkową dla naszych gości.
- Zatem porozmawiajmy, a raczej podsumujmy inwestycje, modernizacje i remonty zrealizowane w tej kadencji.
- Dużo tego było, ale ja jestem szczególnie zadowolony z tego, że wreszcie powstała wieża na Śnieżniku. W sposób zasadniczy wzbogaciło to naszą ofertę turystyczną. Już nie tylko ośrodek Czarna Góra czy Jaskinia Niedźwiedzia będą naszymi „perełkami”. Co do Jaskini Niedźwiedziej - będą uruchamiane kolejne jej odsłony – uruchomienie dla ruchu turystycznego nowoodkrytych partii Mastodonta. Będzie także modernizacja całej infrastruktury parkingowej oraz pawilonu wejściowego (łącznie z planowaną przebudową drogi do Kletna (na zdj. stan dzisiejszy parkingu).To potężna inwestycja obliczona na 40 milionów złotych a czas jej trwania to parę lat.
- A czy wówczas „Jaskinia...” zostanie zamknięta?
- Nie. Będzie czynna i będzie oferować gościom dotychczasowy zasób atrakcji. Obecna trasa będzie niezależną trasą turystyczną do nowo powstałej.
- A co z Zalewem Staromorawskim?
- Zalew funkcjonuje już ponad 10 lat i wymaga remontu. Wymaga jeszcze i doposażenia, modernizacji. I już to wykonujmy. Wyremontowaliśmy pomosty, powstał plac zabaw - piękny ogródek rozrywkowy dla dzieci (na zdj.: ogródek; widok ogólny „Zalewu...”). W Przebudowana zostanie również droga prowadząca do „Zalewu...”....
- ...w samym środku miasta kryty basen...
- To nie tylko kryta pływalnia . To cały kompleks szkoleniowo-rekreacyjny. W trakcie modernizacji, basen oczekuje na remont, a hala sportowa i hotel z restauracją, pubem i kręgielnią już po remoncie. Czekamy na dofinansowanie ostatniego etapu inwestycji, to znaczne środki , które musimy zaangażować modernizację basenu (na zdj. widok ogólny kompleksu).
- No i „Czarna Góra”.
- No tak, ośrodek sportów i wypoczynku narciarskiego. To dobrze, że powstał i tak dobrze spełnia swoje funkcje. Śniegu prawie nigdzie nie ma a u nas jeszcze można sobie pojeździć. Parkingi pełne. Na ilość turystów nie narzekamy.

Faktycznie - byłem, widziałem, zdjęcia wykonałem. I turyści są nie tylko na „Czarnej Górze”. Przejeżdżaliśmy Górą Janową (tam, gdzie jest była kopania uranu, co rusz mijaliśmy na tej wąskiej, krętej, ale dobrze utrzymanej, grupy turystów).

- Podstawowe „źródło zasilania Gminy z turystyki” to już mamy. Przejdźmy do następnego etapu naszej rozmowy (podsumowania) dotyczącej i naszych mieszkańców.
- To może zaczniemy od bezpieczeństwa: wybudowaliśmy remizę ochotniczej straży pożarnej w Stroniu Śląskim. Zmodernizowaliśmy także strażnicę OSP w Bolesławowie, a także Starym Gierałtowie wraz z doposażeniem. Bardzo ważnym elementem modernizacji budynków OSP było wyposażenie ich w instalację fotowoltaiczną co oznacza, że zasilanie mają prawie swoje!
Zakończyliśmy ostatni etap modernizacji Osiedla Morawka (oświetlenie, kanalizacja, chodniki, parkingi, nowa nawierzchnia). To IV - ostatni etap.
Remont ul. Sportowej - w trakcie budowy a to dzieje się w połączeniu z budową i rewitalizacją „Parku Morawka”. Mamy już też nową, niezbędną wręcz dla nas kaplicę pogrzebową na cmentarzu komunalnym – ekumeniczną.
Kolejne zadania wykonane bądź w stadium końcowym: Klub Seniora „Senior+”, rozbudowa monitoringu miejskiego, zakup samochodu dla Straży Miejskiej, doświetlenie przejść dla pieszych, modernizacja boisk wielofunkcyjnych „Orlik 2012”....
I tak dalej...
Na inwestycje, modernizacje, remonty wydaliśmy w tej kadencji ponad 71 mln zł. W tym czasie dotacje uzyskane z zewnątrz to suma 69 mln zł.
Ogromnie ważne jest również to, że uruchomiliśmy od 1 stycznia 2024 roku komunikację lokalną, gminną na trasach: Stronie - Bielice, Bolesławów - Kletno, Stronie - Sienna. Od jakiegoś czasu działa u nas zastępcza komunikacja kolejowa. I bardzo, bardzo się sprawdza.
- A co z przyszłością?
- Najważniejsze to dokończyć skanalizowanie Gminy: Strachocin, Młynowiec, Kamienica. Mamy już działkę budowlaną pod budowę domu wielomieszkaniowego w ramach SIM (Społeczne Inwestycje Mieszkaniowe) na 18 mieszkań komunalnych (nieefektowne zdjęcie, ale to ta działka w Bolesławowie).
Czeka nas rozbudowa żłobka miejskiego, remont szkoły podstawowej, już wspomniana Jaskinia Niedźwiedzia i kryta pływalnia, także c.d. modernizacji Zalewu Staromorawskiego, rozpoczęcie modernizacji starej huty pod kątem ustanowienia tu muzeum interaktywnego „Stara Huta - Nowe Życie”, remont zabytków (3 kościoły), odnowienie figur przydrożnych (((FOTO ))), termomodernizacja urzędu miejskiego (wymiana okien) remont CETiK-u. Zagospodarowanie góry Krzyżnik czy utworzenie świetlicy środowiskowej dla młodzieży i seniorów.
Oczywiście: bieżące remonty, modernizacje (szczególnie dróg), wymiana oświetlenia ulicznego na bardziej ekonomiczne – c.d.). I tak dalej i tak dalej.
Czekamy także na pociąg do Stronia Śląskiego , rewitalizacja linii kolejowej nr 322 rusza w tym roku…
- No, tośmy sobie pogadali i pooglądali. Podoba mi się ta Gmina, z zaciekawieniem śledzę jej rozwój. Jest z czego być dumnym.

Wydania: