Zdrowie psychiczne młodych
W czwartek 29 lutego 2024 r. Powiatowe Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne w Kłodzku zorganizowało II Konferencję z cyklu „Dzieci, młodzież a zdrowie psychiczne”.
To druga konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży, zorganizowana przez PCPP w Kłodzku. Przybyłych do Auli Arnoszta w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Kłodzku gości powitała Magdalena Zaremba – dyrektor tej placówki. Konferencję oficjalnie otworzyła Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki. Odczytany został także list od Macieja Awiżenia – wojewody dolnośląskiego.
W ramach Konferencji odbyły się trzy wykłady: „Fobia szkolna - o co w tym chodzi?”, „Jak wspierać kosmitów? Czyli o dorosłych, młodzieży i technologii” oraz „Jak czuje się dziecko z zaburzeniami sensorycznymi w szkole, przedszkolu?”. Prezentowane tematy adresowane były przede wszystkim do psychologów, pedagogów, terapeutów oraz nauczycieli z powiatu kłodzkiego.
Wykłady poprowadzili:
- dr. n med. Anna Królicka-Deręgowska, lekarz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta.
- Piotr Wieczorkowski, psychoterapeuta, psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta uzależnień.
- Bernadetta Lis, psychoterapeuta TPP, terapeuta EMDR, diagnosta Neurosensomotorycznej Integracji Odruchów MNRI, terapeuta Integracji Sensorycznej i Integracji Bilateralnej, specjalista wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju.
Konferencja podejmowała aktualne i rosnące problemy związane z funkcjonowaniem dzieci i młodzieży. W opublikowanym w 2023 r. badaniu pt. „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” wzięło udział 184.447 osób z całej Polski z wszystkich województw. Wyniki ankiety są zatrważające*: „39,2% uczniów myślało o próbie samobójczej 8,8% uczniów podjęło próbę samobójczą 20,1% uczniom nie chce się żyć 41,9% uczniów deklaruje, że w ich otoczeniu ktoś mówił o samobójstwie, podjął próbę samobójczą, odebrał sobie życie”
II Konferencja z cyklu „DZIECI, MŁODZIEŻ A ZDROWIE PSYCHICZNE” organizowana przez Powiatowe Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne w Kłodzku miała na celu zwrócenie uwagi na istniejący problem, pobudzić do refleksji i zachęcić do działania tych, którym sprawy dzieci i młodzieży są bliskie i leżą na sercu. Jak zapowiedziała Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk odbędzie się kolejna, trzecia konferencja, ponieważ zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, którym pilnie należy się zająć.
* Źródło: Dębski M., Flis J. (2023). MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce, Fundacja UNAWEZA, Warszawa