Bieżące wydanie
Dzierżawa Twierdzy Kłodzkiej
Dlaczego radni zagłosowali „przeciw”?
Przedmiotem czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Kłodzku było m.in. podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Burmistrza Miasta Kłodzka umowy dzierżawy nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych obejmujących swoim zasięgiem Twierdzę Kłodzką i Fort Owcza Góra w Kłodzku na okres 40 lat w trybie bezprzetargowym. Uchwała została podjęta stosunkiem głosów: 12 „za”, „6” przeciw i tym samym Rada Miejska upoważniła Burmistrza do zawarcia takiej umowy z prywatnym inwestorem./.../
Radni zdecydowanie jednak kwestionują sposób podejścia do tematu...
Porozumienie trzech gmin
Nie trzeba się kochać, aby dla dobra mieszkańców współdziałać. Tak właśnie czynią gminy północnej części Powiatu Kłodzkiego, czyli Ziemi Noworudzko-Radkowskiej. Kiedy ponad partykularne interesy potrafią wznieść się władze samorządowe pojedynczych gmin, efekty mogą być korzystne. Nie tylko mogą, ale i są. Przykładem współpracy trzech gmin: Radkowa, Nowej Rudy miejskiej i Nowej Rudy wiejskiej niech będzie ostatnio podpisane porozumienie drogowe...
czytaj w najnowszym wydaniu BRAMY
Inkubator technologiczny
Po wielu latach starań i niezrealizowanych projektów w różnych ośrodkach na Ziemi Kłodzkiej wreszcie powstaje INKUBATOR TECHNOLOGICZNY w zabudowaniach tzw. „czerwonych budynkach” po byłej kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie Słupcu.
Oczywiście inwestorem jest Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG S.A.”
czytaj str. 4 w numerze wrześniowym BRAMY
Powiat sprzyja inwestorom – uruchomienie kopalni coraz bliżej
Dzięki Powiatowi Kłodzkiemu już za 3-4 lata w okolicy Nowej Rudy mają szanse ponownie zostać otwarte kopalnie węgla koksującego. Po roku intensywnej pracy Zarządu Powiatu, zwłaszcza starosty Macieja Awiżenia i wicestarosty Adama Łąckiego, inwestor z Australii rozpoczyna prace nad lokalnymi złożami. Późną jesienią staną w okolicy wieże wiertnicze.
czytaj w numerze wrześniowym BRAMY
Zaczął się okres dożynek
Zgodnie z wieloletnią tradycją również w Gminie Nowa Ruda uroczyście obchodzono Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych dożynek był Bożków, który do tego wydarzenia od dłuższego czasu bardzo starannie się przygotowywał. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 24 sierpnia w bożkowskim kościele pw. św. Piotra i Pawła.
czytaj w najnowszym wydaniu BRAMY
Zabytkowa architektura w Zalesiu
Zalesie to mała wieś w gminie Bystrzyca Kłodzka, w centralnej części Gór Bystrzyckich, w malowniczej dolinie potoku Drwina. Miejscowość znana jest głównie z tego, że znajduje się tu drewniany kościół pw. św. Anny, jeden z czterech na Ziemi Kłodzkiej.
Marek Gałowski tym razem w BRAMIE prezentuje zabytkową architekturę Zalesia
O pałacu w Żelaźnie
- Pałac w Żelaźnie – teraz jest własnością.....
- .... Fundacji „Pałac Żelazno” pp. Bogusławy Kochmańskiej i Tytusa Zarzyckiego.
- .. a był własnością?
- Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach.
O pałacu rozmawia z Tytusem Zarzyckim - Mirosław Awiżeń
Dziś Stawy Biskupie – a dawniej Świątynia Leśna
Okolice Lądka Zdroju są dla kuracjuszy dodatkową atrakcją. I to od wieków. Przybywając do kurortu czas upływa nie tylko na kąpielach, ale też na zdrowotnych spacerach. Jednym z częściej dowiedzanych miejsc są obecnie Stawy Biskupie, skąd dalej można dotrzeć do źródełka św. Jadwigi i do arboretum. Teren przy stawach lądeccy gospodarze słusznie zaczęli wykorzystywać na organizację różnych imprez muzycznych, plenerowych. Ostatnio np. w sierpniu miał tam miejsce I Przegląd Piosenki Rosyjskiej.
o historii tego miejsca pisze Krystyna Oniszczuk-Awiżeń w numerze wrześniowym BRAMY
Hłasko po raz dziewiąty - tradycyjny dwugłos: Miecia i Heni
Hłasko idzie do szkoły
O swoich doświadczeniach szkolnych Marek Hłasko napisał całkiem sporo. Chętnie też o tym okresie życia opowiadał znajomym. Naturalnie wiele w tym literackich przekształceń, a pewnie jeszcze więcej świadomego koloryzowania biografii. Ale po kolei. (Mieciu Kowalcze)
- c.d. w numerze wrześniowym BRAMY
Hłasko bez szkoły
Piszę do Was, młodzi przyjaciele, uczniowie wszelakich szkół, którzy rozpoczynacie właśnie naukę w kolejnym roku szkolnym 2013/2014.
Piszę także do Was, szanowni nauczyciele, bo wielu z Was nie pamięta i nigdy nie zaznało powojennej atmosfery szkoły czasów...
Kolejna atrakcja w Kletnie
Od kilku dni działa w Kletnie w nieczynnym kamieniołomie Kletno I - PARK LINOWY. Park powstał dzięki inicjatywie i zaangażowaniu kilku młodych ludzi przy wsparciu i aprobacie władz Gminy Stronie Śląskie, Starostwa w Kłodzku i społeczności lokalnej tj. mieszkańców wsi, sołectwa i Grupy Odnowy Wsi.
czytaj w najnowszym wydaniu BRAMY
Noc Kryształowa
Obchody rocznicy Nocy Kryształowej
W gronie osób i instytucji powstał pomysł uczczenia, porządnego i godnego, 75 rocznicy Nocy Kryształowej w Kłodzku. Wiadomo, że w naszym mieście właśnie w czasie jej trwania została przez hitlerowców spalona piękna synagoga. Dziś miejsce po niej straszy zaniedbaniem, a pamiątkowy obelisk został kompletnie zapomniany.
W czwartek 7 listopada odbędzie się spotkanie upamiętniające to smutne wydarzenie. Prosimy o sugestie, co powinno się składać na przedsięwzięcie, żeby je dobrze przeprowadzić. Ważnym zamiarem organizatorów jest uporządkowanie terenu,...
Jan Pokrywka rozwiewa iluzje
Na naszych oczach pada kolejny mit: taki oto, że miasto, gmina, powiat czy państwo nie może zbankrutować. Tymczasem może. Pierwszy taki – a w każdym razie na taką skalę – przykład przychodzi do nas z Ameryki, a ściślej – z kolebki tamtejszej motoryzacji - Detroit.
czytaj w najnowszym wydaniu BRAMY
Rozważania Kasi Redmerskiej o tym jak się dostać do lekarza
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego jak zarejestrować się na prywatną wizytę lekarską. Otóż informuję Szanownych Czytelników, że taka rejestracja może być dużym problemem. U mnie trwała uwaga! prawie miesiąc. Tego co przeszłam nie można nazwać inaczej jak tylko - drogą przez mękę.
c.d. w najnowszym wydaniu BRAMY
Plebiscyt na najpopularniejszych...
Przypominamy - to już ostatnia szansa, by zagłosować na swoich faworytów. Sierpień - to ostatni miesiąc trwania Plebiscytu.
A tymczasem w poszczególnych kategoriach wygrywają:
W kat. polityków: Włodarczyk Celina, Pokrywka Jan i Jurcewicz Stanisław.
W kat. wójt/burmistrz/starosta: Awiżeń Maciej starosta, Szpanier Marek burmistrz Szczytnej i Kiliński Tomasz burmistrz Nowej Rudy.
W kat. szkół ponadgimnazjalnych: ZSA Bożków - 30880 pkt., „Czerwona” w Kłodzku -17830, ZSP Nowa Ruda - 14760 (rekordowa ilość głosów - warta odnotowania).
W kat. największych przedsiębiorstw: Galeria „Twierdza Kłodzka...
Ruszyły wakacje
Pierwsze relacje z wycieczek wakacyjnych, fotoreportaże...
czytaj w sierpniowym wydaniu BRAMY
zapraszamy też innych do dzielenia się swymi wrażeniami, czekamy na Wasze zdjęcia - najciekawsze fotki opublikujemy
Uroczyste otwarcie basenu kąpielowego w Międzylesiu
... a to nie byle co - to zrealizowany kompleks sportowy najnowocześniejszy w swojej klasie, zlokalizowany właśnie w Międzylesiu. Nie są to „tylko” niecki kąpielowe, tj. basen pływacki, basen rekreacyjny i brodzik dla najmłodszych ze zjeżdżalnią, ale i boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci i plaża leżakowa.
Wszystko na najwyższym, światowym poziomie...
bogaty fotoreportaż i relacja w sierpniowym wydaniu BRAMY
Starostwo najlepiej zarządzanym urzędem
Kapituła Programu Najwyższa Jakość Quality International 2013 jednogłośną decyzją przyznała Starostwu Powiatowemu w Kłodzku tytuł Laureata w kategorii QI Order za System Zarządzania Jakością.
czytaj w sierpniowym numerze BRAMY
Wizyta Wojewody
Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa spotkał się 2 lipca br.
w kłodzkim starostwie ze starostą Maciejem Awiżeniem, przewodniczącym RPK Dariuszem Kłonowskim oraz całym Zarządem Powiatu.
czytaj w najnowszym wydaniu BRAMY
Kurort Polanica Zdrój
Rozmowa z burmistrzem Jerzym Terleckim
- Absolutorium za działalność samorządu polanickiego za 2012 rok udzielone, ciekawe z jakim wynikiem?
- 13: 0 za przy 2. nieobecnych. Czyli jednogłośnie.
- To bardzo dobry wynik działania burmistrza...
- ... to nie tylko burmistrza zasługa ale całego samorządu polanickiego
i urzędu, bo przecież nie do przecenienia jest rola skarbnika, sekretarza czy też z-cy burmistrza oraz wszystkich pracowników urzędu i placówek mu podległych...
czytaj w sierpniowym wydaniu BRAMY
Drugie życie kopalni w powiecie kłodzkim?
Starosta Maciej Awiżeń i cały Zarząd Powiatu Kłodzkiego od początku wspierali inicjatywę wicestarosty Adam Łąckiego, aby zainteresować inwestorów naszymi bogactwami naturalnymi: węglem kamiennym koksującym czy wodami termalnymi. I to nie tylko ze względu na poprawę sytuacji ekonomicznej całego regionu, ale przede wszystkim ze względu na zmniejszenie bezrobocia w powiecie. Ewentualne uruchomienie kopalni pozwoli bowiem znaleźć zatrudnienie dla kilku tysięcy osób, nie tylko bezpośrednio w branży górniczej....
czytaj w sierpniowym numerze BRAMY
Do czego się nadajesz młody człowieku?
Najnowszy felieton red. naczelnego: ... Uśmiechnij się młody człowieku. Jesteś na Ziemi tylko ten jeden raz i tylko Ty. Nikt przed Tobą, nikt po Tobie już Tobą nie będzie - tu, na Ziemi. A co zostanie po Tobie?
czytaj w najnowszym wydaniu BRAMY
Co słychać w Dusznikach Zdroju
Wywiad z burmistrzem Andrzejem Rymarczykiem - w najnowszym wydaniu BRAMY
- Mam taką nadzieję, że dane mi będzie zrealizować plany dla Dusznik Zdroju, które zakreślałem od początku na 8 lat. ... zależy mi najbardziej na połączeniu Uzdrowiska ze Stacją Narciarską Zieleniec komunikacją zbiorową. Oczywiście „na dziś” to wybudowanie wodnego placu zabaw przy Al. Sybiraków. Aplikujemy również jako organizatorzy do organizacji zawodów Word Games (Olimpiady Sportów Nieolimpijskich) organizowanych przez Wrocław. Mamy już podpisany list intencyjny
o zorganizowaniu u nas zawodów we wrotkarstwie szybkim...
Gorący Lądek Zdrój...
... i to nie tylko z powodu upałów
Imprezy w Lądku Zdroju gonią jedna za drugą. M.in. odbyły się V Lądeckie Ludowe Zdroje, a także WIELKI FESTYN pn. Marianna Orańska - „never ending story” na Stawach Biskupich.
Bogaty fotoreportaż i relacje z imprez w sierpniowym wydaniu BRAMY
Śpiewająco w Pstrążnej
Już po raz ósmy w skansenie w Pstrążnej odbyły się Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”. Impreza odbyła się
w niedzielę 7 lipca br. Na widowni zasiadła nawet spora publiczność – organizatorzy zapewnili bezpłatny transport z centrum uzdrowiska. Na skansenowej scenie wystąpiło dziewięć zespołów z różnych zakątków naszego regionu.
Bogaty fotoreportaż w sierpniowym numerze BRAMY
Kłodzkie akcenty Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego
Po Trzebieszowicach, Ołdrzychowicach Kłodzkich i Piszkowicach, przyszła kolej na Jaszkową Górną. To tam właśnie odbył się 14 lipca o godz. 19.00 kolejny, czwarty już koncert w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Tym razem wystąpił zespół z Bydgoszczy, ale z akcentem kłodzkim, bo jeden z artystów pochodzi z Kłodzka.
czytaj w sierpniowej BRAMIE
- « pierwsza
- ‹ poprzednia
- …
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- …
- następna ›
- ostatnia »

























