ZAPOBIEGAJ PÓKI CZAS…. czyli Szkolny Tydzień Profilaktyki

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Wszyscy wiemy o tym, że najcenniejszą wartością w życiu każdego człowieka jest zdrowie. Jan Kochanowski pisał: „Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…”. Nie ma nic ważniejszego, lepszego i cenniejszego od niego. Nie cieszy nas młodość, pieniądze i sława ani też to, że piastujemy wysokie stanowiska. Bez zdrowia nie ma radości, życie traci sens. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat wpajać dzieciom informacje, jak dbać o zdrowie, by służyło nam ono przez długie lata.
Z tego też powodu, po raz już kolejny zresztą, w Szkole Podstawowej w Krosnowicach, w miesiącu marcu, gdy przyroda budzi się do życia, organizowany jest Szkolny Tydzień Profilaktyki, którego koordynatorką jest pani pedagog Joanna Wrona, a w który włącza się cała szkolna społeczność.
Jonathan Swift powiedział, że: „Najlepszymi lekarzami na świecie są: doktor dieta, doktor spokój i doktor dobry humor”. W czasie tego tygodnia wszyscy trzej działali pełną parą, a wszystko po to, by korzystać z dobrego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. To drugie wcale nie jest bowiem mniej ważne od pierwszego.
Rozpoczęliśmy w poniedziałek 27 marca 2025 r. PORANKIEM GIMNASTYCZNYM, który trwał około 30 min i prowadzony był przez nauczycieli w-f: P. Piotra Pawłowskiego i P. Marka Kaprala. Gimnastyka prowadzona była w sali gimnastycznej w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci młodszych (3 Oddziały Przedszkolne) oraz dzieci z klas 1-3. W klasie III a i III b została przeprowadzona pogadanka profilaktyczna z pielęgniarką na temat roli żywienia w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży – była to profilaktyka otyłości.
We wtorek miały również miejsce zajęcia instruktażowo-pokazowe „Pierwsza pomoc - uczymy się ratować życie”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas: 4 a, 5a i 5 b, 6a. Dzieci po obejrzanych zajęciach praktycznie ćwiczyły poznane umiejętności. Szkolenie prowadził: Pan Łukasz Pogoda – ratownik medyczny.
Na korytarzu odbywały się bezpieczne zabawy ruchowo-muzyczne dla dzieci z młodszych klas, które prowadziły panie: Anna Pacek i Małgorzata Tomera.
W środę o godz. 11.00 odbyło się spotkanie funkcjonariuszy z Kłodzkiej Komendy Powiatowej Policji z uczniami klas: 4 a, 5 a oraz 5 b na temat: Cyberzagrożeń. Mówiono o odpowiedzialności prawnej nieletnich.
W czwartek 27.03.2025 r. uczniowie klas 1-3 celebrowali zdrowe śniadania i przekąski, które przygotowali z pomocą zaproszonych rodziców. Odbyła się też prelekcja i zajęcia warsztatowe z uczniami w temacie zdrowego żywienia. Nad tym przedsięwzięciem czuwała pani Natalia Olszewska.
W piątek (28.03.2025r.) odbyły się warsztaty profilaktyczne poprowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Kłodzku na temat kuferka emocji dla dzieci z 2 Oddziałów Przedszkolnych (6-latki).
Na korytarzu na parterze odbywały się bezpieczne zabawy ruchowo-muzyczne zorganizowane przez p. Marka Morawskiego, który do wspólnej zabawy zaprosił dzieci z oddziałów przedszkolnych. Pozostali uczniowie wysłuchali wykładu szkolnej pielęgniarki na temat zatruć pokarmowych.
Ponadto każdego dnia odbywały się audycje radiowe wygłaszane przez uczniów różnych klas przez szkolny radiowęzeł. Klasa IV mówiła o zachowaniach szkodliwych dla zdrowia oraz bezpiecznych nawykach. Klasa VII b głosiła zasady profilaktyki zdrowia psychicznego, zaś VII a o tym jak reagować na przemoc. VI a instruowała jak radzić sobie ze stresem, a V b mówiła o cyberprzemocy i ryzykownych zachowaniach w Internecie. O tym czym jest i co daje nam motywacja przekazywała w swojej audycji klasa V a, a uczniowie z klasy VIII opowiedzieli o edukacji przeciw dyskryminacji i izolacji rówieśniczej. Nad całością i przygotowaniem treści przekazywanych w audycjach pieczę sprawowali wychowawcy klas.
Przez cały tydzień na lekcjach w-f klas 4-8 trwała akcja „CAŁA SZKOŁA BIEGNIE PO ZDROWIE” - zbieramy kilometry. Uczniowie biegli określoną ilość kilometrów i zbierali je na konto klasy przez cały tydzień. W ostatnim dniu akcji (piątek) zliczyliśmy wszystkie kilometry i ogłosiliśmy liczbę zebranych kilometrów przez społeczność uczniowską. Ogółem zrobiliśmy 33 km i 200 m. Wygrała klasa VIII zdobywając ich najwięcej. W biegu wystartowało łącznie 80 uczniów z klas IV-VIII.
Przez cały tydzień trwał konkurs dla klas IV-VIII na NAJCIEKAWSZĄ WYSTAWĘ PROFILAKTYCZNĄ W KLASIE NA TEMAT: CZY JETSEŚMY GOTOWI POWIEDZIEĆ „NIE” HEJTOWI.
dla klas I-III na temat: KOLEŻANKO, KOLEGO- UŻYWKI TO NIC DOBREGO!

Zadaniem każdej klasy było przygotowanie tematycznej dekoracji/wystawy w swojej sali/
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 28.03.2025 r. Nagrodą dla zwycięskich klas był duży kosz z owocami. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa III b, a klas starszych – VII a. Serdecznie gratulujemy.
W ciągu całego tygodnia Koło Przyrodnicze prowadziło ankietę wśród uczniów klas 4-8 – „Żyję zdrowo”. Wyniki ankiety zostały zaprezentowane w formie gazetki szkolnej.
Dla klas 7a, 7 b i 8 a został przeprowadzony konkurs o tematyce „Zdrowie to Twój skarb” oraz quiz prozdrowotny dla klas 4a, 5a, 5 b, 6a. Odpowiedzialna za te działania była pani Dorota Mielnik.
W ramach lekcji informatyki odbywały się lekcje online w ramach programu DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu:
klasa 4a - Kto jest po drugiej stronie?
klasa 5 a i 5 b - Asy Internetu.
klasa 7 a i 7 b - Jak odróżnić fake od newsa?
Klasa 8 a - Przemoc i cyberprzemoc.
Czuwała nad tym pani Magdalena Ferenz.
Po takiej dawce wiedzy i praktycznych ćwiczeń wszyscy zdecydowanie jesteśmy bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia. Pozostaje nam je wdrożyć do codziennego funkcjonowania i cieszyć się: dobrą kondycją, bezpiecznym szusowaniem po Internecie, spokojem umysłu i ducha. O to właśnie chodzi, by dziś zadbać o zdrowie i nie musieć o nim marzyć, gdy będziemy w niemocy.
Wszystkim życzymy dużo zdrowia.
Tekst: Anna Hnatów-Biela