2022-06
Międzylesie i drogi, drogi, drogi...
Jak zwykle, jadąc do Międzylesia na spotkanie z burmistrzem Tomaszem Korczakiem, liczę na „wędrówkę” po Gminie, aby „na żywo” przekazać Państwu, jak toczy się tutaj życie.
Zanim jednak wyruszamy w teren, jeszcze w gabinecie Burmistrza zadaję takie stereotypowe pytanie: „co jest na chwilę obecną najważniejszego do zrobienia w Gminie?”. Mógłbym się spodziewać, że to, tamto, ale p. Burmistrz osadza mnie stwierdzeniem: w Gminie nie ma „co najważniejszego”. Wszystko jest ważne dla mieszkańca: dziura w chodniku koło jego obejścia, kawał chodnika, dobry dojazd, śmieci ... i tak dalej. Jasnym jest...
KŁODZKIE OBCHODY 77 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE – DZIEŃ ZWYCIĘSTWA
Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Kłodzku zakończyły się uroczystości upamiętniające dzień zakończenia II wojny światowej w Europie. Uroczystość zorganizowana została przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Kłodzku, Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich – Karpatczycy, przy wsparciu Starosty Kłodzkiego i Kłodzkiego Ośrodka Kultury. Posterunek honorowy przy Pomniku Żołnierza Polskiego wystawili: 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej oraz Grupa Historyczna 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.
W uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele naszych...
POWIATOWE TARGI PRACY 2022 - XIX EDYCJA
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku odbyło się oficjalne otwarcie XIX Edycji trzydniowych Targów Pracy (17-19 maja). Targi rozpoczęły się od przywitania wszystkich przybyłych zainteresowanych, wystawców oraz gości przez Macieja Awiżenia starostę kłodzkiego oraz Monikę Wielichowską posłankę na Sejm RP i gospodarza targów Krzysztofa Bolisęgę dyrektora PUP. W spotkaniu również udział wzięli Piotr Marchewka i Ryszard Niebieszczański, członkowie Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Zbigniew Szczygieł radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz włodarze miasta i gminy Kłodzko.
Targi adresowane były do...
Pandemiczny stan obłąkanego zawieszenia
Trwa już jakiś czas, ale nie ma co się łudzić, interesy firm farmaceutycznych, polityków (strategia strachu), mediów i części społeczeństwa nie pozwolą wrócić do stanu błogiej poprzedniości.
Ale, jak na razie okazuje się, że Polska ma nadmiar wielomiliardowej (6 mld zł) wartości „szczepionek” firmy Pfizer i nie wie co z nimi zrobić. Przydatność do spożycia jest określona, chętnych na szprycę brak, a w dodatku okazało się, że trzeba przyjąć dodatkowo zamówione dawki, więc umyślono, że będzie się prowadzić rozmowy z producentem w celu renegocjacji kontraktu. No ale któż zrezygnuje z...
Majówka. Instagram
Mamy czerwiec, ale ja pozwolę sobie powrócić jeszcze do maja – miesiąca ogólnonarodowej majówkowej histerii.
Co roku, witając piękny miesiąc maj, z tą samą ciekawością i niedowierzaniem przyglądam się ogólnonarodowej histerii, zwanej: „Majówka”. Już na kilka miesięcy przed tym wydarzeniem, media trąbią, co też to będzie się działo w długi majowy weekend. Jak to obywatele nie zamierzają spędzić tego szczególnego czasu. Przydybani przez dziennikarzy znani i mniej znani, chętnie dzielą się majowymi planami – wszyscy jak jeden mąż, spędzą majówkę na bogato.
Gdyby przypadkiem komuś miał ulecieć...
Bez węgla. Bezemisyjnie i nowocześnie dla środowiska i człowieka (13)
Kamienie milowe w transformacji. Czy mamy? Czy są nam potrzebne?
Ostatnio w mediach dużo się „mówi” o kamieniach milowych. Ale czy wytłumaczono „zwykłemu zjadaczowi chleba” co się przez to rozumie? Jakie za tym stoją konkrety czy korzyści? Tego chyba zabrakło?
Ale przejdźmy do rzeczy. Historyczna definicja kamienia milowego sięga czasów Imperium Rzymskiego. To znak kamienny, który służył do oznaczania drogi. Zwykle w tym punkcie podejmujemy decyzje w którym kierunku pojedziemy i czy starczy nam paliwa. Do dnia dzisiejszego wiele się nie zmieniło. Z takimi znakami oznaczania drogi spotykamy...
Spotkanie robocze z Wojewodą Dolnośląskim w Starostwie Powiatowym w Kłodzku
Wojewoda Dolnośląski zaprosił na spotkanie Wójtów i Burmistrzów z powiatu kłodzkiego, którego gospodarzem był starosta kłodzki – Maciej Awiżeń. Wojewoda chciał porozmawiać i skonsultować bezpośrednio z wszystkimi samorządowcami bieżącą sytuacje. Głównym tematem była kwestia uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich dalsza przyszłość w kwestii pobytu, pracy w naszym kraju, nauki szkolnej dla dzieci, organizacji przedszkoli, żłobków – to temat za którym stoi ogromna ilość pytań. Sprawy rozliczeń za pobyt, dofinansowań do nauki języka polskiego, czy rozliczeń za leki to również bieżące pilne problemy...
Zieleniej w Kłodzku
Ogrodzenie przy ul. Wojska Polskiego (przy „Chrobrym”) to pierwsze miejsce w Kłodzku, w którym pojawiły się zielone ściany. Pierwsze, ale nie ostatnie! Bo już nie długo podobnych instalacji można spodziewać się chociażby na Szkole Podstawowej nr 1.
– To wszystko po to, aby żyło się nam w Kłodzku jeszcze przyjemniej i powietrze było czystsze – mówi burmistrz Michał Piszko. – Takie ściany przełamują betonowy krajobraz, filtrują powietrze i wychwytują zanieczyszczenia, stanowią naturalną barierę akustyczną obniżając poziom hałasu, podnoszą wilgotność powietrza.
BIP bardziej czytelny
Zmienił się Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Miejskiej Kłodzko. Jest dużo bardziej przejrzysty i o wiele łatwiej znaleźć w nim potrzebne informacje. BIP jest dostępny pod adresem https://um.bip.klodzko.pl
W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej
W Szczytnej powiało ciepłym wiosennym wiatrem, a wraz z nim z niecierpliwością oczekiwanym optymizmem. Co prawda nieuprzątnięte z piasku chodniki długo dawały się w tym wietrze we znaki, szczególnie przechodniom, bo przed wejściem do domu trzeba się było najpierw wytrzepać, ale także mieszkającym przy drodze powiatowej. Trzeba było interwencji, żeby odpowiedzialni za ten stan rzeczy wreszcie zrobili, co do nich należy. Uruchomiono fontanny, a te chyba zmyły powszechną w ubiegłym roku niemoc.
Z 44. sesji Rady Miejskiej.
„Plany odnowy miejscowości na terenach wiejskich gminy Szczytna” to...
Wieści z Gminy Nowa Ruda
Wsparcie osób niepełnosprawnych
26 kwietnia wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Nasza Nadzieja na realizację zadania publicznego „Organizacja dowozu osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Nowa Ruda na zajęcia terapeutyczne do Miejskiego Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Rudzie przy ul. Spacerowej”. Zadanie będzie realizowane w 2022 r. Gmina Nowa Ruda przekazuje na ten cel 10 tys. zł.
Rusza realizacja inwestycji w ramach Polskiego Ładu
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska, wraz z sołtysami i radnymi, odwiedziła miejsca...
Dolnoślązacy i goście już wiedzą, jak być zdrowym!
Ponad tysiąc osób wzięło udział w pierwszym Festiwalu Na Zdrowie!, który odbył się w Polanicy-Zdroju. To było bardzo udane, pogodne i rodzinne wydarzenie, w którym każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć dla siebie coś wartościowego.
Idea Festiwalu Na Zdrowie! oparta jest na trzech filarach – aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i profilaktyce zdrowotnej. I właśnie podkreślanie znaczenia dla naszego organizmu tych wszystkich elementów oraz promowanie prawidłowych nawyków było nadrzędnym celem spotkania.
Na stadionie w Polanicy-Zdroju i obiektach partnerskich rozegrano zmagania sportowe...
Projekt „Europraktyki dla Kłodzka”
Młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku, czyli tzw. „Budowlanki”, kontynuuje realizację projektu „Europraktyki dla Kłodzka” w ramach projektu systemowego „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Do Hiszpanii – Saragossa i na Fuerteventurę poleciały dwie grupy uczniów technikum w branży: logistycznej, budowlanej i energii odnawialnej, łącznie 26 praktykantów. Pobyt i praktyka zagraniczna poprzedzone są bardzo ciekawymi szkoleniami: językowym, kulturowym, który przybliża tradycje i obyczaje, a także zwyczaje miejscowej ludności i z zakresu...
KONCERT MAJOWY
Tuż przed rozpoczęciem miesiąca maja, w Szkole Podstawowej w Krosnowicach, nauczyciel muzyki- pan Marek Morawski, pan dyrektor Mieczysław Kowalcze i „śpiewająca” grupa uczennic naszej szkoły zorganizowali „Majowy Koncert”, podczas którego przywołane zostały wiadomości historyczne dotyczące wydarzeń przypadających na 1, 2 i 3 dzień maja.
Dzieci dowiedziały się, że 1 maja przypada międzynarodowe święto klasy robotniczej, które od 1950 roku w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i święto to uchwalił Sejm 20 lutego 2004 roku, zaś 3 maja to...
AKORDEONOWE AKCENTY W MAJU
W maju zwykle przygotowujemy się do egzaminów rocznych i do akcji rekrutacyjnej, czyli duża szkolna aktywność. W ramach akcji rekrutacyjnej staraliśmy się zainteresować uczniów szkół podstawowych nauką gry i zapoznać ze sposobem wydobywania dźwięku na różnych instrumentach. Forma takich spotkań prowadzonych przez naszych nauczycieli to koncert naszych uczniów połączony ze wspólną rytmiczną zabawą ze słuchaczami. W dniach 9–13.05. odbyło się 11 takich audycji. Akordeoniści prezentowali się na 8 z nich. Na AUDYCJE MUZYCZNE przybyli do nas przedszkolacy z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2 i...
Święto gitarowych talentów i dobrej muzyki czyli GITARIADA 2022
Dla mnie to było wspaniałe odkrycie, i bardzo się cieszę, że konkursy gitarowe zaczynają się odradzać – powiedziała prof. Wanda Palacz, przewodnicząca jury Ogólnopolskiego Konkursu „Gitariada”. – Ten kłodzki konkurs ma już swoje wielkie tradycje i wspaniale, że jest, bo przecież młodzi muzycy muszą grać dla ludzi, muszą się prezentować na scenie, to jest ich cel, i tutaj, w Kłodzku się pięknie pokazali – dodała Palacz. Konkurs z udziałem początkujących i zaawansowanych młodych gitarzystów z różnych zakątków Polski (m.in. z Gdyni, Szczecina, Łodzi, Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Poznania)...
Ty też możesz chronić Ziemię
Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów tego święta została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
W tym roku, w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach miała miejsce lekcja biblioteczna pt. „Ty też...
Co w trawie piszczy?
FESTIWAL
W Polanicy Zdroju odbyła się sportowa impreza pn. „Festiwal Na Zdrowie”, skierowana do tych wszystkim, którzy dbają o zdrowie i wiedzą, jak ważna jest aktywność fizyczna. W trakcie Festiwalu miały miejsce nie tylko sportowe zmagania, ale także wykłady, pokazy i degustacje. Ambasadorami wydarzenia byli: Monika Pyrek i Dominik Tomczyk. O lala.
TRĘBACZ
W Parku Przyjaźni Wojsk Górskich w Kłodzku, odsłonięto rzeźbę przedstawiającą postać plutonowego Emila Czecha – słynnego trębacza z Monte Cassino, który 18 maja 1944 roku, z rozkazu dowódcy 3. Karpackiego Batalionu Saperów płka Władysława...
Fraszki
*Precedens
Uwaga! Jest precedens
Artystom wolno więcej
Pani Beata z Bajmu
Jechała po pijaku
Nie pójdzie do więzienia
Sąd zwalnia z prac społecznych
Nie będzie też zawiasów
Sąd bierze pod uwagę
Dorobek artystyczny
Więc wniosek z tego taki
Gdy wpadniesz w tarapaty
To wtedy twój dorobek
Wybroni cię od kratek
*Mucha ... się boi
Towar świeżutki
Mucha nie siada
Bo jakby siadła
Zaraz by padła
*Są razem
Najpierw z powodu
podziwu, zachwytu
A potem: dzieci,
wspólnego kredytu
*Dla Ciebie
Dla ciebie zniosę: trud, niewygodę
pokonam dzielnie każdą przeszkodę
z psem wyjdę rano, lub w niepogodę
Pokocham...
Wiersze
*Wszechświat
Pragnę Wszechświat
w tobie dostrzec-
Tęsknoty...
Zrozumienie...
Gdy noc nadchodzi
oczy zamknąć-
ufać, kołysać, nucić...
Szukać odwzajemnienia,
wtuliwszy w ciebie,
bez strachu, z oddaniem.
*Aura
Gdy pada serce radosne-
wybiera traperki, plecak...
Idę w plener- Mój świat,
Moje miejsce na Ziemi,
góry, przestrzeń,morze...
Z muzyką Wszechświata,
barwną ciszą,
ze ścieżkami pełnymi
darów Natury.
*Boso
Tam, gdzie boso chodzę -
w rytmie rozkołysanych fal,
wsłuchuję w szum morza,
szumiący powiew bryzy.
Podziwiam horyzont oceanów,
blask słońca, grzywy
morskich koni.
Wyobraźnia działa -
pod...
Opowiadanie: Milionerzy za trzy tony węgla
Babka prawie w każdą sobotę jeździła na targ do Kłodzka. Raz lub dwa na tym targu ją okradli. Ale nie popuściła. Jeździła dalej. Faktem jest, że babka miała dość swobodny sposób przemieszczania się, co mogło jeśli nie zachęcić potencjalnego złodzieja, to na pewno dać mu „okazję” na łatwy łup. Seniorka poruszała się zawsze krokiem żwawym, dynamicznym i prostolinijnym. Ruchowi kończyn dolnych towarzyszył nieodłącznie ruch kończyn górnych, skoordynowanych na wymach siatką tudzież reklamówką, w której znajdował się skromny majątek babki w postaci portfela z emeryturą.
Tłumaczyłyśmy jej z mamą,...
Imprezy - czerwiec - KOK
• 4.06, godz. 10.00-18.00 Dzień Dziecka – Festyn Rodzinny, Ośrodek Sportu i Rekreacji, w programie: spektakl marionetkowy „Czerwony Kapturek”, prezentacje artystyczne, turnieje sportowe, zabawa plastyczna, otwarta scena – mikrofon dla wszystkich, Rodzinna Gra Plenerowa, kolorowa mini-dyskoteka, ognisko, gotowanie dla dzieci, gry i konkursy, a także dmuchańce, tatuaże, malowanie twarzy, żywe maskotki, balony z helem, lody, gofry, popcorn, wata cukrowa.
WonerS – młodziutki wokalista w świecie disco polo. Szymon idzie jak burza. Z dnia na dzień jego ilość fanów rośnie. W przerwach między szkołą...
Czesko-polskie spotkanie z pisarką Katarzyną Redmerską
25 maja br. w Bibliotece Miejskiej w Czeskiej Skalicy, w ramach współpracy czeskiej placówki z Miejską Biblioteką Publiczną w Kudowie-Zdroju – odbyło się spotkanie autorskie z pochodzącą z Polanicy-Zdroju pisarką i dziennikarką Katarzyną Redmerską. Autorka z pasją i humorem opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. Miłośnikom swojej twórczości zdradziła, jak wygląda u niej proces twórczy; co jest najprzyjemniejsze podczas pisania, a co nie.
Kasia, która od lat współpracuje z naszą gazetą, jako stała felietonistka, jest autorką 4 powieści obyczajowych. Obecnie pracuje nad piątą książką,...
Parę słów o śp. Stanisławie Tomkiewiczu – ode mnie
Powoli wykrusza się nasza „stara” (choć może „stara” bez cudzysłowia, bowiem już nie grzeszymy młodością) gwardia – ta, która jeszcze w młodości uwierzyła, że można coś w tej Polsce Ludowej zmienić, z czegoś, co nazywano powszechnie socjalizmem na rzecz demokracji, wolnego słowa, wolnego rynku ... po prostu – na coś normalnego, przynależnego wolnym ludziom.
No i był wśród nas Stanisław Tomkiewicz, oczywiście zwyczajem zwany Tomkiem. Zrobiliśmy co do nas należało. Nie tylko dla siebie, ale i dla młodszych. Co nieco nam się udało – jedni mówią, że dużo, inni, że nic, albo „nie tak”.
Jednak w...
POMNIK EMILA CZECHA W KŁODZKU ODSŁONIĘTY
18 maja mieliśmy zaszczyt wziąć udział w uroczystym odsłonięciu pomnika bohatera Emila Czecha.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy” w Kłodzku, w Parku Przyjaźni Wojsk Górskich, powstał pomnik Emila Czecha – plutonowego Wojska Polskiego, trębacza. Uczestnika wielu bitew II wojny światowej. Bohatera walk o Monte Casino, który odegrał hejnał mariacki na ruinach klasztoru po zdobyciu go przez Polaków.
Najsławniejszy kłodzki „Karpatczyk”, urodził się 8.08.1908 r. Swoją wojenną poniewierkę rozpoczął od walki w kampanii wrześniowej 1939 roku. Następnie wraz...