DRUGI DZIEŃ PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KROSNOWICACH

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
0001-P1130957.jpg
01-IMG_8464.jpg
0002-P1130974.jpg
02-IMG_8529.jpg
03-P1130980.jpg
07-P1140012.jpg
06-P1140018.jpg
05-P1140003.jpg

We wtorek, 5 marca 2024 r., w Szkole Podstawowej w Krosnowicach, rozpoczęliśmy drugi dzień profilaktyczny.
Młodsi uczniowie, czyli dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III, wzięły udział w zabawach ruchowych przy muzyce, bo wiadomo, że ruch to zdrowie, a jeszcze przy muzyce to dodatkowa rozkosz dla ducha, a jak powszechnie wieść głosi: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Nasi najmłodsi bawili się wybornie, zaś starsi edukowali się w kwestii zdrowych zachowań na co dzień. Podczas wspólnego apelu wysłuchali przygotowanych przez poszczególne klasy wykładów. Uczniowie klasy IVa opowiedzieli o 10 zasadach zdrowego odżywiania, klasa IVb uświadomiła nam co to jest hałas, jak wpływa na nasze zdrowie i opowiedziała ciekawostkę, z której dowiedzieliśmy się, że kiedyś torturowano ludzi właśnie hałasem. Emitowane decybele w konsekwencji zabijały człowieka skazanego na śmierć. Przestrzegli nas w ten sposób przed tworzeniem hałasu podczas przerw i wspólnego przebywania.
Uczniowie z klasy V zaprezentowali dekalog zdrowego ciała i ducha, natomiast siódmoklasiści opowiedzieli o tym, dlaczego warto się wysypiać.
Ponadto na szkolnym korytarzu pojawił się kącik, pt. „Profilaktyka zdrowia psychicznego” przygotowany przez szkolną psycholożkę – panią Agnieszkę Żółty. Znalazły się tu informacje na temat depresji, jak ją rozpoznać u innych, z jakiego powodu depresja dotyka nastolatków, jak rozpoznać depresyjną twarz. Na stolikach położone zostały zadania do wykonania dla chętnych dzieci. Były wykreślanki o objawach depresji, plansze przylepki o tym, jak rozpoznać depresję u innych i u siebie, można było narysować twarz z depresją, wrzucić kartkę ze złą myślą do czarnej skrzynki oraz przypiąć karteczkę z miłym sformułowaniem na korkową tablicę. Udostępnione zostały też numery telefonów, z których bezpłatnie możemy skorzystać w razie kryzysowej sytuacji. Były tam numery do: centrum wsparcia psychicznego, Rzecznika Praw Dziecka, wparcia po stracie bliskich osób, dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia”. Kącik cieszył się dużym zainteresowaniem.
Oprócz tych ogólnych wydarzeń w klasach rozpoczęto prace nad plakatami profilaktycznymi i przygotowywaniem wystaw o charakterze przeciwdziałającym wszelkim uzależnieniom, które przecież nie prowadzą do niczego dobrego. Dobre jest to, że uświadamiamy sobie mechanizm działania uzależnień na nasze zachowanie i funkcjonowanie w społeczeństwie, że poznajemy sposoby radzenia sobie z czymś trudnym, bo z pewnością będziemy w przyszłości wiedzieć, jak pomóc najbliższym nam osobom, którym coś takiego /oby nie/ może się przytrafić.
Za nami kolejny intensywny dzień nauki, doświadczeń, zdobywania wiedzy na tematy z życiem związane. Jutro następna porcja wiedzy i przyjemności.
W środę dzień rozpoczęliśmy od gimnastyki, którą poprowadził pan Wiktor Girda, a pokaz ćwiczeń rozciągających zaprezentował Dawid Włodarczyk z klasy VII. Dzieci młodsze wzięły udział w muzycznym poranku, zabawy ruchowe poprowadził pan Marek Morawski. Uczennice klasy VIb Maja Florczyk, Judyta Michalska i Paulina Świeboda zaprezentowały ciekawe układy choreograficzne. Najmłodsi uczniowie wykonywali też plakaty na temat: „Mamo, tato nie pal przy mnie”, wysłuchały również wykładu pani pedagog Joanny Wrony na temat szkodliwości palenia i dymu papierosowego. Przedszkolaki edukowały się na temat zdrowego odżywiania i chorób brudnych rąk, a tematy te poruszała z nimi szkolna pielęgniarka pani Anna Rawa. Wszyscy wysłuchaliśmy audycji o uzależnieniu od telefonu, którą przygotowali uczniowie z klasy VIa. Wiemy dobrze, że choć to bardzo pożyteczne urządzenie, może być jednocześnie bardzo niebezpieczne. Może wyrządzić sporo złego w naszym życiu, od popsucia wzroku, poprzez kradzież czasu, aż do powodowania nieodwracalnych zmian w mózgu.
W czwartek panie: Anna Pacek i Małgorzata Tomera poprowadziły dla wszystkich młodszych uczniów i przedszkolaków poranek ruchowo-muzyczny, a wszystkie klasy pracowały nad przygotowaniem swoich wystaw o tematyce przeciwdziałania uzależnieniom.
W piątek nastał dzień podsumowania całego tygodnia. Pani pedagog Joanna Wrona zaprosiła na apel najpierw uczniów klas młodszych, później starszych. Wręczone zostały dyplomy za zajęcie miejsc w konkursie o zdrowiu dla klas IV-V „Szanuj zdrowie” oraz dla klas VI-VIII „Zdrowy styl życia”. Komisja wyłoniła też zwycięzców w konkursie na najciekawszą wystawę profilaktyczną na temat: „Mamo, tato nie pal przy mnie” w grupach młodszych i „Stop uzależnieniom” w grupach starszych. W pierwszej grupie zwyciężyła wystawa przygotowana przez klasę IIa, w drugiej grupie przez klasę VII. Obie zwycięskie klasy otrzymały kosz owoców ufundowany przez Radę Rodziców.
Mieliśmy okazję wysłuchać jeszcze dwóch audycji. Uczniowie klasy VIb opowiedzieli o uzależnieniach, a klasy VIII o zdrowym duchu w zdrowym ciele.
Na pierwszym piętrze szkolnego korytarza została powieszona gazetka z prezentacją wyników ankiety przeprowadzonej przez panią Dorotę Mielnik wśród uczniów klas IV-VIII na temat zdrowego odżywiania.
Pani Wrona złożyła serdeczne podziękowania nauczycielom oraz rodzicom za wkład pracy przy organizacji tego tygodnia, a tej było naprawdę dużo. Zaangażowani byli naprawdę wszyscy, bo i po prostu wiele się działo. Pani dyrektor Renata Dudek w imieniu nas wszystkich podziękowała też organizatorce, pani Joannie za to, że przygotowała to niezwykłe wydarzenie o bardzo pozytywnym działaniu na życie młodych, rozwijających się ludzi, ale i starszych, którzy mieli okazję przypomnieć sobie zdrowe nawyki. Dziękowała za zaangażowanie, czuwanie nad sprawnym przebiegiem każdego dnia, za zaproszenie gości, za przygotowanie nagród, ocenę wystaw i podsumowanie całego zdarzenia.
Było cudownie. Zapowiedź jest taka, że to nie koniec działań profilaktycznych. Przed nami jeszcze akcja: Cała szkoła biegnie po zdrowie oraz instruktaż udzielania pierwszej pomocy przeprowadzany przez panią Dorotę Mielnik. „Kuferek emocji” dla przedszkolaków prowadzony przez pracowników PPP w Kłodzku. Zatem... jeszcze nie koniec działań oraz emocji z nimi związanych.

Wydania: