listopad 2025

05.jpg

2 października 2025 r. w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej uroczyście otwarto zmodernizowany Dział Regionalny. Jak informuje Muzeum: „To ważny krok w dokumentowaniu i prezentowaniu lokalnego dziedzictwa Bystrzycy Kłodzkiej”.

007n.jpg

4 października 2025 r. w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej odbyła się XVI Ogólnopolska Giełda Filumenistyczna! To wydarzenie, łączące kolekcjonerów, pasjonatów i miłośników filumenistyki z całej Polski – pełne jest wspólnych rozmów, inspiracji, wymiany doświadczeń i pasji do historii tej dziedziny kolekcjonerskiej. W tym roku Muzeum zaprezentowało nowy produkt – tubę z plakatem zawierającym reprodukcje wzorów z opakowań zapałczanych pochodzących ze zbiorów Muzeum Filumenistycznego. Dostępne wzory to: Ratusz, Panorama Bystrzycy Kłodzkiej, Brama Wodna, Wieża Rycerska.

02.jpg

Na koncert z okazji 111 lat „naszego Steinwaya” czyli muzealnego fortepianu przybyło 26 października liczne grono melomanów. Urodziny muzealnego instrumentu uświetnił nawet przedstawiciel firmy Steinway&Sohn. Wzniesiono też na tę okoliczność specjalny toast.

05.jpg

23 października 2025 roku w filii „Pod Pegazem” kłodzkiej biblioteki odbyła się promocja książeczki pt. „Nawiedzona wieś. Opowieść o Bitwie pod Czerwoną Górą” oraz spotkanie z jej twórcami: Ireną Klimaszewską – autorką tekstu i Jackiem Adamowskim – autorem ilustracji.
Rozmowę z Autorami prowadziła Marta Zilbert, poruszając wątki tła historycznego bajki, inspiracji i metod pracy.

05.jpg

W czwartkowe popołudnie, 9 października 2025 roku, w filii PiMBP „Pod Pegazem” w Kłodzku odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Krystyną Oniszczuk-Awiżeń, znaną regionalistką, historyczką i badaczką dziejów Ziemi Kłodzkiej. Wydarzenie zorganizowane wspólnie przez kłodzką Bibliotekę oraz Fundację im. Tomasza Morusa zgromadziło licznych miłośników historii regionu oraz pasjonatów dziejów przedwojennego Kłodzka.

02.jpg

Powiat Kłodzki wzmacnia system bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wdrożenie niezależnej łączności radiowej opartej na najnowszej technologii Mesh. To innowacyjne rozwiązanie gwarantuje stały i odporny na awarie kanał komunikacji, szczególnie w sytuacjach, gdy zawodzą tradycyjne sieci GSM.

05.jpg

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie odbyło się 4 listopada br. spotkanie z cyklu #BezpiecznyDolnyŚląsk, z udziałem wojewody dolnośląskiego Anny Żabskiej, Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk starosty kłodzkiego, wicestarosty Piotra Marchewki, etatowego członka Zarządu Powiatu Michała Cisakowskiego, samorządowców i mieszkańców regionu.
To część rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – inicjatywy, która łączy edukację, aktywizację i mobilizację społeczną w zakresie bezpieczeństwa.

04.jpg

W Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie z udziałem Moniki Wielichowskiej wicemarszałek Sejmu RP, prezesa Wód Polskich Mateusza Balcerowicza, przedstawicieli Zarządu Zlewni w Nysie oraz etatowego członka Zarządu Powiatu Kłodzkiego Michała Cisakowskiego.
Spotkanie stanowiło ważny krok w kierunku dalszej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie oraz ochrony mieszkańców przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Michał Cisakowski poinformował:

02.jpg

W Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się dwudniowe szkolenie poświęcone ochronie ludności i obronie cywilnej, zorganizowane w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele gmin powiatu kłodzkiego odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe.
Szkolenie uroczyście zainaugurowała starosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na znaczenie profesjonalnego przygotowania administracji samorządowej do działania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych.

02.jpg

23 października br. odbyło się trójstronne spotkanie z udziałem przedstawicieli Powiatu Kłodzkiego, Miasta Nowa Ruda oraz Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
W rozmowach uczestniczyli: Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki, wicestarosta Piotr Marchewka, Tomasz Kiliński – burmistrz Nowej Rudy, Mateusz Masłowski – dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei wraz z dyrektor Elżbietą Makarowską oraz radni miejscy Nowej Rudy.